Płot miałby zapobiegać przedostawaniu się przez granicę dzików, które przenoszą groźnego wirusa ASF.

Węgierskie ministerstwo rolnictwa planuje budowę płotu na granicy z Ukrainą. Szczelny podwójny płot wzmocniony drutem kolczastym ma zapobiegać przedostawaniu się na Węgry z ukraińskiego Zakarpacia dzików, które przenoszą wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Rozprzestrzenienie się choroby na Węgry zagrozi tamtejszemu rolnictwu znacznymi stratami, w tym utratą możliwości eksportowych. To z kolei doprowadzi do nadprodukcji na rynku wewnętrznym i znacznego obniżenia cen. W konsekwencji ponad jedna trzecia produkcji wieprzowiny stanie się nierentowna – uważa István Horvath, prezydent węgierskiego zrzeszenia skupiającego hodowców trzody chlewnej.

Możliwy spadek eksportu wieprzowiny w przypadku wybuchu epidemii ASF jest szacowany na 60-70%. W związku z tym węgierskie władze noszą się m.in. z planami budowy płotu na granicy z obwodem zakarpackim – poinformował Lajos Bognar z węgierskiego ministerstwa rolnictwa.

Ukraina w tym roku otrzymała od Unii Europejskiej 340 tys. euro na powstrzymywanie  epidemii ASF; w przyszłym roku ma otrzymać 400 tys. euro.

Zdaniem ukraińskiego eksperta Rusłana Tołstycha, cytowanego przez portal mukachevo.net, łatwość rozprzestrzeniania się pomoru świń na Ukrainie wynika z powszechności przydomowej hodowli tych zwierząt. Według niego szacowanego pogłowia 2 mln świń w takich gospodarstwach nie da się efektywnie kontrolować.

Jak podaje mukachevo.net, w związku z epidemią pomoru świń Węgry w ostatnim czasie zwiększyły dokładność kontroli na przejściach granicznych z Ukrainą, w związku z czym wydłużył się czas oczekiwania na przekroczenie granicy.

Przypomnijmy, że podobne plany ogłosiło ostatnio polskie ministerstwo rolnictwa. Minister Krzysztof Jurgiel oświadczył podczas konferencji prasowej, że resort przeprowadzi analizy uwarunkowań prawnych i środowiskowych budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, które miałoby zapobiegać migracji dzików. Koszt budowy płotu miałby wynieść 130 mln zł. Ogrodzenie miałoby także stanąć na granicy z Ukrainą. Jego łączna długość wyniosłaby 729 kilometrów.

Od chwili pojawienia się afrykańskiego pomoru świń w Polsce, tj. od 14 lutego 2014 r. do dziś, odnotowano 93 ogniska tej choroby na terenie 3 województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Dodatkowo wykryto 461 przypadków zakażenia ASF u dzików.

Kresy.pl / mukachevo.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply