Po wygaśnięciu dotychczasowej decyzji o tzw. relokacji uchodźców eurokraci planują opracowanie nowego unijnego programu.

Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos przedstawił dzisiaj propozycję utworzenia nowego programu przesiedleń azylantów. Program miałby obowiązywać przez następne dwa lata i obejmowałby przesiedlenie 50 tysięcy osób, które zdaniem KE wymagają ochrony.

Jak podaje PAP, według słów Awramopulosa, nowy system byłby dobrowolny dla państw członkowskich, a nie przymusowy, jak dotychczas. Według zapewnień Komisji Europejskiej, chodzi o „zapewnienie realnych, bezpiecznych i legalnych alternatywnych rozwiązań osobom, których życiu grozi niebezpieczeństwo ze strony grup przemytników”. Program, trwający do października 2019 roku, miałby korzystać z doświadczeń dotychczasowego programu, w ramach którego relokowano 23 tysiące osób.

Jak podawaliśmy, wczoraj wygasła unijna decyzja z września 2015 roku, zakładająca relokację w ciągu dwóch lat 160 tysięcy migrantów w ramach obowiązkowego rozdzielnika przegłosowanego przez kraje UE. Tym samym, Unia Europejska zrezygnowała z obowiązkowego rozdziału uchodźców. Jak informował portal Politico, unijny program nie będzie przedłużany z powodu zbyt wysokich kosztów politycznych. Zamiast niego zapowiadano przyjęcie przez Brukselę nowego programu, polegającego na wspieraniu krajów wspólnoty, które dobrowolnie zgodzą się na relokowanie migrantów z tzw. krajów pierwszej rejestracji.

Przypomnijmy, że sprzeciw wobec decyzji sprzed dwóch lat złożyły Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry. Polska, wówczas rządzona przez koalicję PO-PSL, wyłamała się grona państw Grupy Wyszehradzkiej i zgodziła się na przyjęcie około 7 tysięcy uchodźców. Po zwycięstwie PiS w październikowych wyborach parlamentarnych, rząd Beaty Szydło zapowiedział, że nie będzie wywiązywał się z tych zobowiązań. Z planowanych 160 tys. ludzi zdołano relokować niespełna 30 tysięcy.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply