Rosjanie pracują nad włączeniem do systemu wyposażenia żołnierza piechoty przyszłości podsystemu robotycznego, w tym minidronów, ubieranych zestawów robotycznych i egzoszkieletu.

W wywiadzie dla „Krasnej Zwiezdy”, oficjalnego organu prasowego rosyjskiego ministerstwa obrony, głównodowodzący rosyjskiej armii, gen. Oleg Saliukow w skład wyposażenia „żołnierza przyszłości” wchodzić będzie zaawansowany sprzęt, w postaci dronów, egzoszkieletów i ubieranych elementów zrobotyzowanych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Mówiąc o wyposażeniu bojowym ‘żołnierza przyszłości’ należy przypomnieć, że w 2021 roku we współpracy z rodzimymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, wykonano ekstensywne prace, żeby włączyć nowy „robotyczny” podsystem w skład ekwipunku bojowego żołnierza. W skład tego wchodzą mini- i mikrodrony, ubierane kompleksy robotyczne, jak również egzoszkielety” – powiedział generał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według gen. Saliukowa, modernizacja systemu wyposażenia żołnierza piechoty przyszłości Ratnik jest kontynuowana. Zaznaczył, że proces ten „nigdy nie zatrzymał się nawet na minutę”. Dodał, że żołnierze sił lądowych Rosji mają zapewnione systemy Ratnik „w zakresie wymaganym do wykonywania przydzielonych zadań”.

Przypomnijmy, że Ratnik to system zaawansowanego sprzętu ochronnego i komunikacyjnego, broni i amunicji. Zawiera ponad 60 elementów ochronnych i podtrzymujących życie oraz pozwala żołnierzowi na bieżąco otrzymywać informacje o sytuacji na polu bitwy. Ponadto Ratnik zawiera zestawy autonomicznych źródeł ciepła, plecak, indywidualny filtr do wody, maskę przeciwgazową, zestaw medyczny, urządzenia komunikacyjne i aktywne systemy ochrony słuchu.

Według strony rosyjskiej, główną cechą Ratnika jest możliwość dostosowania wyposażenia bojowego do fizycznych właściwości żołnierza i przydzielonych mu zadań bojowych. Oprócz wyposażenia podstawowego opracowano wersję dowódcy i stroje dla snajperów, operatorów karabinów maszynowych i załóg wozów bojowych.

Obecnie koncern Rostiech opracowuje systemy 3. generacji „Ratnik”. To zaawansowany sprzęt bojowy ze zintegrowanym egzoszkieletem i systemem oznaczania celów zamontowanym na hełmie. Część jego elementów przechodzi już wstępne testy. W tym roku oczekuje się przygotowania jego specyfikacji rozwojowej.

Do końca 2020 roku, czyli w ciągu 8 lat, Rostiech dostarczył ponad 300 tys. zestawów ekwipunku drugiej generacji „Ratnik” dla rosyjskich żołnierzy.

Jak informowaliśmy w styczniu 2020 roku, kadeci rosyjskiej piechoty morskiej testowali na Dalekim Wschodzie najnowszą wersję modułowego systemu żołnierza Ratnik-ZK, przeznaczoną dla załóg czołgów i innych wozów bojowych.

Pod koniec stycznia br. rosyjski koncern Rostiech (Rostec) poinformował, że na polecenie Ministerstwa Obrony Rosji przystąpił do prac badawczo-rozwojowych nad stworzeniem nowego systemu wyposażenia żołnierza przyszłości 4. generacji. Ma on zastąpić zestawy bojowe 3. generacji Sotnik, które obecnie są dopiero testowane.

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz