Rosja: Do 2027 roku systemy Tornado-S zastąpią systemy Smiercz i Uragan

Rosyjskie systemy rakietowe Tornado-S w pełni zastąpią wyrzutnie rakiet Smiercz i przestarzałe systemy Uragan w rosyjskich oddziałach pod koniec 2027 roku podała w środę agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, do 2027 systemy rakietowe Tornado-S mają w pełni zastąpić wyrzutnie rakiet Smiercz i systemy Uragan w Rosyjskiej armii. Agencja powołuje się na oficjalną gazetę ministerstwa obrony Rosji.

„Planowane przezbrojenie jednostek artylerii rakietowej w zaawansowane systemy rakiet wyrzutni Tornado jest kontynuowane. Do końca 2027 roku wielkokalibrowe systemy rakiet Tornado-S o ulepszonych właściwościach i rozszerzonej gamie pocisków rakietowych całkowicie zastąpią istniejące wyrzutnie Smiercz i przestarzałe systemy Uragan, podczas gdy broń średniego kalibru Tornado-G z automatycznym celowaniem zastąpi przestarzałe wyrzutnie rakiet Grad” – powiedział szef rosyjskich oddziałów rakietowych i artylerii, generał broni Michaił Matwiejewski w wywiadzie.

Zobacz też: 80 systemów Buk-M3 trafiło do Centralnego Okręgu Wojskowego w Rosji

Podkreślił, że zaawansowane wyrzutnie wielu rakiet Tornado to precyzyjne systemy wyposażone w inteligentne pociski rakietowe, które są w stanie uderzać w kluczowe obiekty wroga na znacznych odległościach.

Rosyjskie wojska nadal otrzymują również zmodernizowane samobieżne haubice 2S19M2 Msta-SM z technologią automatycznego kierowania ogniem Ring, która umożliwia „integrację z jednym taktycznym systemem dowodzenia i kontroli” – zapewnił generał.

„Wielozadaniowe zestawy artyleryjskie Koalicja-SV dotarły do ​​oddziałów Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Ten system jest wyjątkowy. Zawiera bezzałogowy przedział bojowy, podczas gdy celowanie i ładowanie broni odbywa się bez udziału człowieka” – zauważył Matwiejewski.

Zobacz też: Białoruś podpisała z rosyjskim koncernem zbrojeniowym kontrakt na dostawy nowych systemów obrony powietrznej

System rakiet wielokrotnego wyrzutni Tornado-S jest poważnym ulepszeniem w stosunku do wyrzutni rakiet Smiercz. Nowa broń ma zwiększony zasięg i celność ognia. Tornado-S oferuje również możliwość wprowadzenia indywidualnego przydziału lotu dla każdego pocisku. System jest przeznaczony do uderzania w siłę roboczą wroga, sprzęt wojskowy stacjonarny i mobilny

Podczas międzynarodowego pokazu uzbrojenia Army-2020 ministerstwo obrony Rosji podpisało kontrakty na dostawę żołnierzy bojowych i transporterów Tornado-S oraz pocisków rakietowych kal. 122 mm.

Tornado-G był pierwszym rakietowym systemem wielokrotnego startu, który otrzymał zautomatyzowany system celowania i kierowania ogniem, który umożliwia ciągłe śledzenie pojazdu bojowego podczas marszu i otwarcie ognia w jak najkrótszym czasie po przybyciu na miejsce. Rosyjscy specjaliści stworzyli również dla niego jednoczęściowy pocisk odłamkowo-burzący: wykorzystuje on bezpiecznik z wysokościomierzem, który umożliwia regulację wysokości i zdetonowanie pocisku na wysokości kilku metrów lub po uderzeniu w ziemię.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze “Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply