Bank Rosji przewiduje, że w tym roku PKB tego kraju spadnie o 4-6 proc. Z kolei w przyszłym roku miałoby nastąpić ożywienie gospodarcze.

W piątek Bank Rosji opublikował komunikat w sprawie perspektyw gospodarczych Federacji Rosyjskiej w obliczu konsekwencji pandemii koronawirusa. Napisano w nim, że rosyjski bank centralny „znacząco zrewidował swoje parametry scenariusza bazowego”. Według tego, w 2020 roku PKB Rosji ma zmniejszyć się o 4-6 procent.

Dodano jednak, że oczekuje się, iż później rosyjska gospodarka wejdzie na ścieżkę odbudowy, z łącznym przewidywanym wzrostem na poziomie 2,8-4,8 proc. w 2021 roku i 1,5-3,5 proc. w 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w Rosji i zastosowane środki restrykcyjne celem powstrzymania jej w połączeniu ze spadkiem popytu zewnętrznego i dalszym spadkiem cen ropy i innych towarów eksportowych spowoduje znaczący negatywny wpływ na aktywność gospodarczą. W takich warunkach, w II kwartale PKB spadnie” – informuje Bank Rosji.

Rosyjski bank centralny dodaje, że tempo odbudowy gospodarczej będzie w dużym stopniu zależeć od ilości i efektywności środków zastosowanych przez rosyjski rząd i bank centralny celem złagodzenia skutków pandemii.

Wcześniej we wtorek Bank Rosji obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych jednocześnie, po raz pierwszy od października ub. roku, do poziomu 5,5 proc.

Niedawno minister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Maksim Rieszetnikow ogłosił, że rosyjska gospodarka traci codziennie około 100 miliardów rubli z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

TASS / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz