We wtorek Duma Państwowa przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego. Przewidują one karę więzienia za dobrowolne poddanie się (10 lat) oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych. W ustawie wymieniono także pojęcia “mobilizacji” oraz “stanu wojennego”.

W rosyjskim kodeksie karnym pojawił się artykuł – “dobrowolne poddanie się”. Przewidziano w nim karę do 10 lat pozbawienia wolności – podaje niezależny serwis Meduza. Pojawił się też artykuł dotyczący grabieży – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

Wymieniono także pojęcia “mobilizacja” i “stan wojenny” – zwraca uwagę Kyiv Independent. Jeśli wymienione przestępstwa zostaną dokonane w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

W nowelizacji przewidziano zaostrzenie kary za samowolne oddalenie się z jednostki “w czasie mobilizacji lub stanu wojennego”, za co grozi do 10 lat więzienia. Odpowiedzialność karną przewidziano również w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Zobacz także: Moskwa: 7 lat więzienia za rozpowszechnianie “fejków” o rosyjskiej armii

Wprowadzono także karę za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny, w warunkach konfliktu zbrojnego, prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych. Przewidziano karę od dwóch do trzech lat więzienia.

Zobacz także: Sąd w Rosji skazał amerykańską koszykarkę na 9 lat więzienia. Biden: to niedopuszczalne

meduza.io / kyivindependent.com / pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply