Rheinmetall przekształca dwie swoje fabryki samochodowe w Niemczech w celu produkcji amunicji i innych produktów obronnych.
Reuters poinformował w poniedziałek, że Rheinmetall, czołowy europejski producent amunicji, zamierza przekształcić dwie swoje fabryki samochodowe w Niemczech w celu produkcji głównie sprzętu obronnego, podkreślając wpływ spodziewanego wzrostu wydatków w regionie w związku z napięciami w USA dotyczącymi wojny na Ukrainie.
Największy europejski producent broni reorganizuje swoje zakłady w Berlinie i Neuss.
Zgodnie z planami oba zakłady zostaną przeniesione do działu produkcji amunicji. Firma poinformowała, że zakłady te nie będą wykonywać operacji z materiałami wybuchowymi, ale będą produkować komponenty mechaniczne.
Określono, że nowe zakłady staną się tzw. „zakładami hybrydowymi”, zachowując zdolność do produkcji produktów cywilnych.
Zysk operacyjny Rheinmetall w segmencie broni i amunicji wzrósł prawie dwukrotnie do 339 milionów euro w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r., podczas gdy zysk działu motoryzacyjnego spadł o 3,8% do 74 milionów, jak podano w listopadzie.
„Jesteśmy dobrze przygotowani i nie musimy być nieśmiali – dla bezpieczeństwa w Europie musimy działać teraz”, powiedział dyrektor generalny Rheinmetall Armin Papperger agencji Reuters na początku tego miesiąca, dodając, że firma spodziewa się jeszcze szybszego wzrostu niż wcześniej sądzono.
Zmiany organizacyjne w Rheinmetall stanowią drugi precedens w ciągu miesiąca dla firmy zbrojeniowej, która przekształca istniejące obiekty cywilne w produkcję broni, ponieważ na początku lutego KNDS ogłosiło zamiar przekształcenia swojej fabryki wagonów w Goerlitz w zakład produkujący pojazdy opancerzone.
Rheinmetall potwierdził, że osiągnął produkcję 700 tys. pocisków 155 mm rocznie. Jest to kilkukrotnie więcej, niż wytwarzają firmy zbrojeniowe z innych państw w Europie. Dla porównania, francuski Nexter produkuje 50 tys. sztuk, nowesko-fińska NAMMO 80 tys. sztuk, szwedzki SAAB 400 tys., a Słowacja 100 tys. Cała Europa produkuje obecnie 1,4mln sztuk tych pocisków.
Poziom 700 tys. pocisków 155mm rocznie przebili również Amerykanie, którzy od 2027 r. chcą produkować 2,4mln sztuk.
Kresy.pl/Reuters
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!