Niemcy proponują Ukrainie modernizację systemów Gepard

Niemiecki koncern zbrojeniowy KNDS zaproponował modernizację artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy. Zakres prac obejmowałby m.in. unowocześnienie radaru oraz systemu śledzenia celu. Informację na ten temat przekazał dyrektor generalny KNDS Ralf Ketzel w rozmowie z ukraińskim portalem Defence Express.

Unikatowa wersja systemu przeciwlotniczego Gepard zostanie stworzona na Ukrainie w ramach wspólnego projektu z KNDS Deutschland, powiedział dyrektor generalny firmy Ralf Ketzel w ekskluzywnym wywiadzie dla Defense Express z początku lutego.

Choć dokładne szczegóły modernizacji nie zostały ujawnione, przedstawiciel firmy wskazał, że planowane usprawnienia mają zwiększyć możliwości Gepardów w zakresie zwalczania szerokiej gamy celów powietrznych. W szczególności poprawa systemu śledzenia miałaby zwiększyć skuteczność zestawów przeciwlotniczych w eliminowaniu m.in. dronów o napędzie odrzutowym. Prace modernizacyjne miałyby odbyć się we współpracy z nieujawnioną ukraińską spółką, a ich elementem byłaby także wymiana technologii pomiędzy stronami.

Na początku stycznia informowaliśmy, że ministerstwo obrony Ukrainy zamówiło dodatkową amunicję do systemów przeciwlotniczych Gepard od niemieckiego koncernu Rheinmetall.

Konkretna wartość zamówienia nie jest określona, ​​ale podaje się, że wynosi ona „dwucyfrową kwotę w milionach euro” i jest finansowana przez Niemcy.

Zauważono, że zamówiona amunicja może być używana do skutecznego zwalczania różnych celów powietrznych, takich jak drony. Pociski będą produkowane w zakładach Rheinmetall w Unterluss. Rozpoczęcie dostaw spodziewane jest w 2026 roku.

Przypomnijmy, że w czerwcu Ukraina otrzymała samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard zakupione przez Stany Zjednoczone od Jordanii. Zdjęcia instalacji zostały opublikowane na oficjalnej stronie Facebook Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Gepardy, które Stany Zjednoczone zakupiły od Jordanii, mają zmodernizowany system kierowania ogniem i nowocześniejszy system radarowy.

Początkowo te systemy przeciwlotnicze zostały dostarczone holenderskim siłom zbrojnym w ramach kontraktów z lat 1977 i 1979 i otrzymały inny moduł radarowy i system zasłony dymnej.

Przede wszystkim wyróżniała się anteną radaru, która pracuje w paśmie X (w języku niemieckim – w paśmie S) i posiada polaryzację kołową (w języku niemieckim – tylko poziomą).

„Dążymy do osiągnięcia jak największej skuteczności w odpieraniu ataków powietrznych i rakietowych oraz niszczeniu maksymalnej liczby celów. Dlatego stale szkolimy załogi, zbieramy, podsumowujemy i rozpowszechniamy najlepsze praktyki, prowadzimy szkolenia z udziałem celów kontrolnych” – czytamy  w oświadczeniu.

Kresy.pl/Defence Express

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply