Trzy rosyjskie okręty wojenne przepłynęły pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód wyspami Japonii, Yonaguni i Iriomote – przekazał w sobotę resort obrony Japonii. Incydent został powiązany przez agencję Kyodo z nasilającymi się napięciami w relacjach Tokio z Moskwą na tle wojny na Ukrainie.

Rosyjski niszczyciel, fregata i okręt zaopatrzeniowy przepłynęły w piątek pomiędzy japońskimi wyspami leżącymi na Morzu Wschodniochińskim, w pobliżu Tajwanu – podaje agencja Kyodo. Medium zwraca uwagę, że japoński resort obrony po raz pierwszy podał do publicznej wiadomości informacje o działaniach rosyjskich okrętów na tym obszarze.

Japońskie ministerstwo obrony uważa, że okręty wracały do Rosji. Agencja Kyodo połączyła incydent ze zwiększoną obecnością marynarki wojennej Rosji i Chin na wodach otaczających Japonię.

W czerwcu minister obrony Japonii Nobuo Kishi informował, że pięć rosyjskich okrętów “niemal okrążyło Japonię”. Podobną trasą miały następnie przepłynąć trzy chińskie jednostki. Z kolei pod koniec maja chińskie i rosyjskie bombowce ćwiczyły wspólnie nad Morzem Japońskim, Wschodniochińskim oraz Pacyfikiem.

Także w czerwcu siedem rosyjskich okrętów wojennych przepłynęło w pobliżu wysp Izu na południe od Tokio.

Z kolei w marcu dziesięć okrętów rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęło przez Cieśninę Tsugaru między główną wyspą Japonii Honsiu a najbardziej wysuniętą na północ prefekturą Hokkaido.

Japonia i Rosja formalnie są nadal w stanie wojny, ponieważ kraje do tej pory nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Powodem jest spór o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnymi, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. W 1945 roku zajęła je Armia Czerwona, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Tokio uważa, że było to bezprawne.

Japonia nałożyła też szeroki pakiet sankcji na Rosję, w związku z rosyjską inwazja na Ukrainę. Pod koniec lutego Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Japoński rząd zadeklarował zamiar wycofania się z importu rosyjskiej ropy. W maju Japonia poszerzyła listę towarów i technologii, których eksport do Rosji jest zabroniony.

english.kyodonews.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply