Na miejsce uroczystości kończącej obchody 70. rocznicy akcji Wisła wybrano Kostomłoty mające symbolizować odrodzenie wspólnoty prawosławnej.

Uroczysta Boska Liturgia w Kostomłotach w województwie lubelskim zakończyła centralne obchody 70. rocznicy akcji Wisła organizowane przez Kościół prawosławny. Dzisiejszej uroczystości przewodniczył arcybiskup lubelsko-chełmski Abel w obecności innych hierarchów.

Przed zebranymi odczytano przesłanie soboru biskupów prawosławnych nazywające akcję Wisła „wielkim doświadczeniem” dla prawosławnych w Polsce i próbą zniszczenia Kościoła prawosławnego na tych ziemiach. Rok 1947 nazwano jedną z „najciemniejszych kart w historii”.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej abp Abel podkreślił, że jest to „ostatnia rocznica okrągła, kiedy możemy mieć kontakt z bezpośrednimi ofiarami akcji Wisła”, ponieważ za 10 lat mogą odejść ostatni świadkowie. Poinformował także, że Cerkiew przygotowała okolicznościową wystawę fotografii i dokumentów, która pozwoli stworzyć „lekcję historii, dla tych, którzy nie wiedzą, czym była ta akcja”.

Abp Abel nazwał akcję Wisła „wielką tragedią” stanowiącą przestrogę dla przyszłych pokoleń, aby taka tragedia nie powtórzyła się.

Uroczystość odbyła się w Kostomłotach, które były wysiedlone w 1947 roku w ramach akcji Wisła, lecz stopniowo wysiedleni wracali do tej miejscowości i od 2004 roku odrodziła się tam prawosławna parafia.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Przypomnijmy, że Akcja Wisła, polegająca na przymusowym przesiedleniu ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na Ziemie Odzyskane, została przeprowadzona przez władze komunistyczne od kwietnia do końca lipca 1947 r. W jej ramach przesiedlono ponad 140 tys. osób. Podczas transportów śmierć poniosło 27 osób. Sądy wojskowe za współpracę z Ukraińską Powstańczą Armią skazały na śmierć 175 osób. Niespełna 4 tys. osób umieszczono w obozie w Jaworznie, gdzie – jak podaje historyk Timothy Snyder – zginęło „kilkudziesięciu Ukraińców, w tym dwie kobiety, które popełniły samobójstwo”. Akcja w praktyce zakończyła zbrodniczą działalność UPA w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego zabrał głos ws. akcji Wisła

Kresy.pl / PAP

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz