Zełenski zapowiada wyzwolenie całego kraju [+FOTO]

Po tygodniu milczenia na temat efektów ofensywy w obwodzie chersońskim prezydent Ukrainy ogłosił wyzwolenie dwóch miejscowości. W sieci pojawiło się też zdjęcie świadczące o zajęciu przez Ukraińców miasteczka Wysokopilla.

Po miesiącach odpierania rosyjskich ataków Ukraina rozpoczęła przed tygodniem długo oczekiwany kontratak w obwodzie chersońskim poprzedzony artyleryjskim ostrzałem rosyjskich przepraw na Dnieprze i składów amunicji. Większość szczegółów swojej kampanii strona ukraińska trzymała w tajemnicy, zabraniając dziennikarzom wstępu na linię frontu i wydając niewiele publicznych komentarzy – stwierdza agencja Reutera. Milczenie przerwał w sobotę prezydent Zełenski informując w swoim wieczornym wystąpieniu o odbiciu dwóch nieokreślonych z nazwy miejscowości.

Wcześniej w sobotę zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko zasugerował wyzwolenie miasteczka Wysokopilla w obwodzie chersońskim publikując na Facebooku zdjęcie ukraińskiej flagi wywieszonej przez ukraińskich żołnierzy nad dachami domów. “Wysokopilla. Obwód chersoński. Ukraina. Dzisiaj” – napisał Tymoszenko.

Nieoficjalne informacje o zajęciu przez Ukraińców Wysokopilli pojawiały się też na ukraińskich i rosyjskich kanałach w serwisie Telegram. Były dowódca sił zbrojnych separatystów Igor Girkin (Striełkow) nazwał utratę miasteczka “bolesną taktyczną porażką” Rosjan.

W wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wyzwoleniu dwóch miejscowości na południu Ukrainy oraz jednej w obwodzie donieckim.

“Chcę dzisiaj podziękować żołnierzom 63. batalionu 103. brygady Obrony Terytorialnej, którzy uzyskali rezultat na ziemi donieckiej. Wyzwolono miejscowość. 54. brygada na kierunku Lisiczańsk-Siewiersk również zrobiła dobre kroki, posuwając się do przodu, zajmując pewne wzgórza. Chciałbym również wspomnieć o 42. oddzielnym batalionie piechoty zmotoryzowanej. Dzięki jego bohaterskim czynom wyzwolono dwie miejscowości na południu naszego kraju” – powiedział Zełenski.

Agencja Unian podaje, że miejscowość zajęta przez 63. batalion 103. brygady Obrony Terytorialnej to wieś Ozerne leżąca zajętym przez Rosjan brzegu rzeki Doniec.

W swoim wystąpieniu Zełenski zapowiedział wyzwolenie wszystkich zajętych przez Rosję ziem. “Wierzę, że ukraińska flaga i wolne życie znów powrócą na Krym. Wyzwolimy całą naszą ziemię, wszystkich naszych ludzi” – powiedział ukraiński prezydent.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) stwierdził w niedzielę, że “ukraińska kontrofensywa czyni widoczne postępy na południu i wschodzie”. ISW prognozuje, że tempo kontrofensywy prawdopodobnie “zmieni się dramatycznie z dnia na dzień”, ponieważ siły ukraińskie będą starały się pozbawić Rosjan niezbędnych dostaw, zakłócić ich dowodzenie oraz osłabić morale.

“W mieście Chersoń porażono ponad 30 żołnierzy i 3 czołgi przeciwnika; kompleks rakiet przeciwlotniczych i sześć wrogich ciężarówek zostało zniszczonych w rejonie mostu Antonowskiego i przeprawy. Udane działania Sił Zbrojnych doprowadziły do ​​zablokowania przepraw w rejonie Chersonia i po raz kolejny zniweczyły próby wznowienia przez agresora przerzutu wojsk przez Dniepr” – podano w poniedziałkowym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego. Nie informowano o jakichkolwiek postępach ofensywy w obwodzie chersońskim.

Tymczasem strona rosyjska oficjalnie nie przyznaje się do jakichkolwiek porażek w obwodzie chersońskim. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w poniedziałek, że rosyjskie wojska doszły do granicy obwodu chersońskiego z mikołajowskim i zajęły miejscowość Bładodatnoje.

Kresy.pl / reuters.com / pravda.com.ua / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply