Strona rosyjska oskarżyła siły zbrojne Ukraine o kolejny ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – największego tego typu obiektu w Europie.

Wiadomość o ostrzale terenu elektrowni upowszechniła współpracująca z Rosjanami administracją Enerhodaru, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa. „Uderzenia artyleryjskie zostały zarejestrowane w następujących miejscach: specjalny blok elektrowni jądrowej, piętro komunikacyjne na prawo od specjalnego bloku, betonowe ogrodzenie. uszkodzeniu uległ pojemnik z wodą destylowaną w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego bloku energetycznego” – zacytowała w poniedziałek agencja informacyjna RIA Nowosti.

Energodarscy urzędnicy twierdzą, że obyło się bez ofiar w ludziach, a działanie elektrowni nie zostało zakłócone. Pracownicy elektrowni mieli przystąpić do likwidacji skutków ostrzału.

Zaporoska Elektrownia Atomowa znajdująca się w rękach Rosjan już od pierwszego tygodnia inwazji, ale obsługiwana jest przez ukraińskich pracowników. Wielokrotnie była już celem ataków. W sierpniu pociski spadły na jej terenie między innymi  5. 7 i 11 sierpnia. Wcześniejsze ostrzały, według prorosyjskiej administracji Enerhodaru, miały nastąpić 12 lipca oraz 20 lipca.

Obie strony konfliktu oskarżają się nawzajem o dokonywanie tych ostrzałów.

POd koniec sierpnia ukraiński koncern energetyczny Energoatom podał, że w związku z pożarami w rejonie zaporoskiej elektrociepłowni, położonej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, dwukrotnie została odłączona ostatnia, czwarta linia energetyczna, łączącą elektrownię z systemem energetycznym Ukrainy. Zaznaczono, że trzy pozostałe linie zostały już wcześniej uszkodzone. Strona ukraińska twierdzi, że stało się to na skutek rosyjskich ostrzałów.

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Rosjanie poinformowali o zatrzymaniu w Enerhodarze dwóch osób, które miały naprowadzać ataki ukraińskiej artylerii. W środę poinformowali z kolei o zatrzymaniu w Enerhodarze, a więc w mieście, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, grupy ukraińskich dywersantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Posiada sześć bloków atomowych typu WWER-1000. Pierwszy blok energetyczny oddano do eksploatacji w grudniu 1984 r., szósty – w październiku 1995 r.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz