Zełenski chce dialogu z Rosją [+VIDEO]

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ujawnił co przekazał Władimirowi Putinowi w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej.

Nowy prezydent Ukrainy, który daje coraz więcej sygnałów, że będzie prowadził wobec Rosji politykę inną niż poprzednik, odbył rozmowę telefoniczną z Putinem 11 lipca. Czego dotyczyła rozmowa Zełenski ujawnił w nagraniu zamieszczonym na portalu Youtube, zamieszczonym 17 lipca. Jak podkreślił – “Wszyscy [zagraniczni] partnerzy Ukrainy byli nawet przeciw temu, żebym zadzwonił do Putina. Zdecydowałem się zadzwonić do Putina ponieważ ta sprawa dotyczy przede wszystkim i głównie Ukrainy i jej obywateli. W związku z tym musimy podziękować naszym zachodnim partnerom za ich wsparcie, ale musimy mieć swoje własne zdanie. To dlatego zadzwoniłem do Władimira Putina” – powiedział na nagraniu prezydent Ukrainy.

Według Zełenskiego, w trakcie rozmowy rosyjski przywódca poruszył temat wymiany jeńców. “Powiedziałem mu szczerze, że z przyjemnością zaakceptuję [formułę wymiany] “wszyscy za wszystkich” ale jest jedna sprawa” – zrelacjonował Zełenski – “lista naszych ludzi pozostających na tymczasowo okupowanych terytoriach nie zgadza się z listą od tych, którzy kontrolują nasze tymczasowo okupowane terytoria. Tak więc z pewnością zaakceptujemy formułę “wszyscy za wszystkich”, ale najpierw pozwólcie  nam sprowadzić wszystkich z Rosji, z Krymu i pozwólcie nam zacząć od marynarzy”. Prezydent Ukrainy mówił o ukraińskich marynarzach aresztowanych przez Rosjan w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie zeszłego roku.

Zełenski uzasadnił też swoją decyzję o przeprowadzeniu rozmowy z Putinem – “Dla mnie to normalny krok w kierunku przywrócenia dialogu i na prawdę wielki krok w kierunku zatrzymania wojny”, deklarując też wolę dalszych bezpośrednich negocjacji Rosją.

youtube.com/ukrinform.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply