Władze liczącego około milion mieszkańców Dniepra, miasta obwodowego na wschodzie Ukrainy, rozpatrują propozycję przemianowania ulicy Szmidta na ulicę Stepana Bandery. – podał w piątek lokalny portal 056.ua. Postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne na ten temat i poddać ich wynik pod głosowanie w radzie miasta.

Pod koniec lutego br. robocza grupa ds. petycji rady miasta Dniepra zajęła się dwiema petycjami, które uzyskały w internetowym głosowaniu wymaganą liczbę ponad tysiąca głosów. W pierwszej z nich, autorstwa Kyryłła Dorołenki, domagano się przemianowania ulicy Otto Szmidta na ulicę Bandery. Druga petycja, utworzona przez Wiaczesława Jermołajewa, sprzeciwiała się tej zmianie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Stepana Banderę już od dawna uważa się za uczestnika walki o niezawisłość Ukrainy i razem z innymi bohaterami OUN-UPA honoruje się dekretami prezydenckimi i ustawodawstwem. Przypominamy również, że właśnie w Dnieprze działało największe podziemie banderowskie w środkowo-wschodniej Ukrainie, które prowadziło walkę z nazistowskimi okupantami” – pisał w petycji Dorołenko. Autor drugiej petycji uważał, że pomysł o ulicy Bandery jest „bezsensowny”, tym bardziej, że przywódca OUN nie miał związków z Dnieprem. „Nie mówiąc już o spornych i niejednoznacznych momentach, samej osobie Bandery i jego działaniach w historii Ukrainy” – argumentował Jermołajew.

Obie petycje rozpatrywano wspólnie na posiedzeniu grupy roboczej. Jak podaje 056.ua, postanowiono o przygotowaniu rozporządzenia mera miasta o przeprowadzeniu publicznych przesłuchań dla mieszkańców w sprawie zmiany nazwy ulicy. Wyniki tego przesłuchania zostaną przekazane miejskiej komisji ds. nazw ulic w celu przygotowania odpowiedniego projektu uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie w radzie miasta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz!”

Kresy.pl / 056.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz