W kolejnym dużym ukraińskim mieście może pojawić się ulica Stepana Bandery

Władze liczącego około milion mieszkańców Dniepra, miasta obwodowego na wschodzie Ukrainy, rozpatrują propozycję przemianowania ulicy Szmidta na ulicę Stepana Bandery. – podał w piątek lokalny portal 056.ua. Postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne na ten temat i poddać ich wynik pod głosowanie w radzie miasta.

Pod koniec lutego br. robocza grupa ds. petycji rady miasta Dniepra zajęła się dwiema petycjami, które uzyskały w internetowym głosowaniu wymaganą liczbę ponad tysiąca głosów. W pierwszej z nich, autorstwa Kyryłła Dorołenki, domagano się przemianowania ulicy Otto Szmidta na ulicę Bandery. Druga petycja, utworzona przez Wiaczesława Jermołajewa, sprzeciwiała się tej zmianie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Stepana Banderę już od dawna uważa się za uczestnika walki o niezawisłość Ukrainy i razem z innymi bohaterami OUN-UPA honoruje się dekretami prezydenckimi i ustawodawstwem. Przypominamy również, że właśnie w Dnieprze działało największe podziemie banderowskie w środkowo-wschodniej Ukrainie, które prowadziło walkę z nazistowskimi okupantami” – pisał w petycji Dorołenko. Autor drugiej petycji uważał, że pomysł o ulicy Bandery jest „bezsensowny”, tym bardziej, że przywódca OUN nie miał związków z Dnieprem. „Nie mówiąc już o spornych i niejednoznacznych momentach, samej osobie Bandery i jego działaniach w historii Ukrainy” – argumentował Jermołajew.

Obie petycje rozpatrywano wspólnie na posiedzeniu grupy roboczej. Jak podaje 056.ua, postanowiono o przygotowaniu rozporządzenia mera miasta o przeprowadzeniu publicznych przesłuchań dla mieszkańców w sprawie zmiany nazwy ulicy. Wyniki tego przesłuchania zostaną przekazane miejskiej komisji ds. nazw ulic w celu przygotowania odpowiedniego projektu uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie w radzie miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz!”

Kresy.pl / 056.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz