Władze liczącego około milion mieszkańców Dniepra, miasta obwodowego na wschodzie Ukrainy, rozpatrują propozycję przemianowania ulicy Szmidta na ulicę Stepana Bandery. – podał w piątek lokalny portal 056.ua. Postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne na ten temat i poddać ich wynik pod głosowanie w radzie miasta.

Pod koniec lutego br. robocza grupa ds. petycji rady miasta Dniepra zajęła się dwiema petycjami, które uzyskały w internetowym głosowaniu wymaganą liczbę ponad tysiąca głosów. W pierwszej z nich, autorstwa Kyryłła Dorołenki, domagano się przemianowania ulicy Otto Szmidta na ulicę Bandery. Druga petycja, utworzona przez Wiaczesława Jermołajewa, sprzeciwiała się tej zmianie.

„Stepana Banderę już od dawna uważa się za uczestnika walki o niezawisłość Ukrainy i razem z innymi bohaterami OUN-UPA honoruje się dekretami prezydenckimi i ustawodawstwem. Przypominamy również, że właśnie w Dnieprze działało największe podziemie banderowskie w środkowo-wschodniej Ukrainie, które prowadziło walkę z nazistowskimi okupantami” – pisał w petycji Dorołenko. Autor drugiej petycji uważał, że pomysł o ulicy Bandery jest „bezsensowny”, tym bardziej, że przywódca OUN nie miał związków z Dnieprem. „Nie mówiąc już o spornych i niejednoznacznych momentach, samej osobie Bandery i jego działaniach w historii Ukrainy” – argumentował Jermołajew.

Obie petycje rozpatrywano wspólnie na posiedzeniu grupy roboczej. Jak podaje 056.ua, postanowiono o przygotowaniu rozporządzenia mera miasta o przeprowadzeniu publicznych przesłuchań dla mieszkańców w sprawie zmiany nazwy ulicy. Wyniki tego przesłuchania zostaną przekazane miejskiej komisji ds. nazw ulic w celu przygotowania odpowiedniego projektu uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie w radzie miasta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz!”

Kresy.pl / 056.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz