Towarzystwo Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć” przeprowadziło w niedzielę w centrum Lwowa rekonstrukcję walk pomiędzy Ukraińcami i Polakami w 1918 roku. Według jednego z polskich obserwatorów widowiska Ukraińcy zwyciężyli, chociaż w rzeczywistości walki o Lwów zakończyły się porażką Ukraińców.

Jak podaje strona internetowa państwowej administracji obwodu lwowskiego (LODA) „dynamiczna rekonstrukcja wspomnień [sic!] o heroicznej walce ukraińskich żołnierzy zgromadziła widzów z całego obwodu lwowskiego”. Rekonstrukcja, którą przeprowadzono na skwerze „Na wałach” w centrum Lwowa była poświęcona 101 rocznicy ogłoszenia przez Ukraińców we Lwowie tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Proklamacja tego parapaństwa 1 listopada 1918 roku w zamieszkanym przez polską większość Lwowie wywołała wojnę polsko-ukraińską, która zakończyła się najpierw wyparciem sił ukraińskich z miasta a później z całej dawnej Galicji Wschodniej.

Organizatorem inscenizacji było Towarzystwo Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć” a sfinansowano ją w ramach „regionalnego programu promocji rozwoju przestrzeni informacyjnej i społeczeństwa obywatelskiego w obwodzie lwowskim na lata 2018-2020”.

Co ciekawe, relacjonując rekonstrukcję na stronie internetowej LODA nie zamieszczono zdjęć rekonstruktorów, którzy odtwarzali siły polskie a także nie wspomniano, z kim walczyli ukraińscy żołnierze.

UHA

PRZECZYTAJ: Obrona Lwowa 1-22 XI 1918 i Orlęta Lwowskie

Ponadto, według jednego z użytkowników Twittera, rekonstrukcja zakończyła się wycofaniem sił polskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / loda.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz