Ukraińska artyleria zniszczyła w Limanie Dniepru i Bohu dwa rosyjskie kutry desantowe  – twierdzi ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Piwdeń”.

Jak podaje agencja Ukrinform, powołując się na komunikat ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego „Piwdeń”, w środę 1 czerwca w Limanie Dniepru i Bohu ukraińskie wojska rakietowo-artyleryjskie zniszczyły dwa szybkie kutry desantowe Rosjan.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według strony ukraińskiej kutry wpłynęły do limanu, czyli płytkiej zatoki leżącej u ujścia Dniepru i Bohu do Morza Czarnego, przygotowując się do działań sabotażowych i rozpoznawczych.

Dowództwo Operacyjne „Piwdeń” poinformowało także, że Rosjanie podnieśli z dna dwa zatopione przez Ukraińców w pobliżu Wyspy Żmijowej kutry patrolowe „Raptor” i odholowali je do bazy w Sewastopolu, gdzie będą próbowali je odremontować.

„Tymczasem na Morzu Czarnym liczba okrętów, które grożą uderzeniami rakietowymi, wzrosła do 3; desantowych okrętów nie zauważono” – czytamy w komunikacie.

Oprócz zniszczenia kutrów desantowych Dowództwo Operacyjne „Piwdeń” zgłosiło zadanie przeciwnikowi strat w postaci 21 żołnierzy, 1 systemu przeciwlotniczego, 1 działa samobieżnego, 4 czołgów T-72, 4 pojazdów opancerzonych, 3 samochodów, 3 dronów oraz 3 polowych składów amunicji.

Jak pisaliśmy, w sobotę ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że kraj ten otrzymał wyrzutnie naziemne i pociski przeciwokrętowe amerykańskiego systemu Harpoon. Rzecznik odeskiej obwodowej administracji wojskowej, Serhij Bratczuk, komentując te informacje zaznaczył, że w ocenie amerykańskich ekspertów, trafienie jedną taką rakietą w przypadku mniejszych jednostek, jak kuter bojowy, może spowodować poważne uszkodzenia.

„Do tej pory otrzymaliśmy tyle ‘Harpunów’, że możemy zatopić całą Flotę Czarnomorską Federacji Rosyjskiej. Czemu by nie?” – powiedział Bratczuk.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz