Ukraina zarzuciła Węgrom wtrącanie się w jej wewnętrzne sprawy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło protest w związku z treścią komunikatu z 18 sesji Węgierskiej Konferencji Stałej z 15 listopada br. – podał w poniedziałek portal Europejska Prawda powołując się na służbę prasową ukraińskiego MSZ.

Zdaniem ukraińskiej dyplomacji w węgierskim dokumencie znalazły się postulaty naruszające suwerenność Ukrainy. „Potępiając wezwania do autonomii wspólnot węgierskich regionu karpackiego podkreślamy, że mniejszości narodowe na Ukrainie korzystają z konstytucyjnego prawa do autonomii kulturowej, a poparcie dla innych form autonomii jest sprzeczne z ukraińskim prawem i stanowi naruszenie integralności terytorialnej” – napisano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

W Kijowie uważają, w kontekście zamiaru strony węgierskiej wdrożenia programów pomocowych dla Węgrów kresowych, że ​​procedura udzielania takiej pomocy powinna być koordynowana z krajami zamieszkania wspólnot węgierskich i udzielana w „przejrzysty i niedyskryminacyjny sposób”.

W ukraińskim komunikacie wskazano, że kontrowersyjna ukraińska ustawa „O Oświacie”, która wywołała spór z Węgrami, została uznana za konstytucyjną przez Sąd Konstytucyjny Ukrainy. Zakomunikowano też, że Ukraina wypełniła sześć z siedmiu rekomendacji Komisji Weneckiej odnośnie tej ustawy. „Po wykonaniu ostatniej, siódmej rekomendacji oczekujemy odblokowania przez Budapeszt dialogu Ukrainy z NATO” – napisał ukraiński resort dyplomacji.

PRZECZYTAJ: Węgry blokują relacje Ukrainy z NATO

Jednocześnie odnotowano „ważne dla Ukrainy” fragmenty komunikatu Węgierskiej Konferencji Stałej o gotowości do normalizacji stosunków między Ukrainą a Węgrami.

Zdaniem MSZ Ukrainy strona węgierska wysuwa „nieuzasadnione oskarżenia przeciw Ukrainie o naruszanie praw mniejszości węgierskiej”. Wezwano Budapeszt do położenia kresu tym „oskarżeniom” i „kontynuowania działań na rzecz przywrócenia atmosfery zaufania i współpracy dobrosąsiedzkiej, która leży również w interesie mniejszości narodowych”.

Jak pisze Europejska Prawda, Węgierska Konferencja Stała jest organem doradczym węgierskich sił politycznych i organizacji Węgrów żyjących poza granicami państwa węgierskiego. Jej członkami są premier, wicepremier, minister spraw zagranicznych, sekretarz stanu ds. polityki narodowościowej, szefowie frakcji parlamentarnych, a także węgierskie organizacje zagraniczne, które mają przedstawicieli w krajowych parlamentach oraz radnych w zgromadzeniach samorządowych różnego szczebla. W Radzie swoją reprezentację mają dwie organizacje Węgrów z Ukrainy. W rezolucji Rady zawarte są rekomendacje dla węgierskiego rządu w dziedzinie polityki narodowościowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Amerykański dyplomata: stosunek Orbana do Ukrainy wynika z jego wizji „Wielkich Węgier”

Kresy.pl / eurointegration.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Granica pomiędzy Węgrami a Ukrainą powstała dopiero w 1945 roku,po II WŚ.
  Zakarpacie zostało oderwane od Węgier i przyłączone do ZSRR.
  Obecna granica, która dzieli Węgry i Ukrainę, jest identyczna jak ta po 1945 roku.
  Ukraina jest beneficjentem kradzieży Zakarpacia przed ZSRR.
  Jeżeli Ukraina wstąpi do NATO i UE to wiele się zmieni, ale na to absolutnie się nie zanosi.
  Upowska Ukraina zostanie z węgierskim łupem w zębach samotna, poza cywilizacją.