Ukraina nakłada sankcje na Nikaraguę

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziło „stanowczy protest” wobec otwarcia na Krymie honorowego konsulatu Nikaragui i poinformowało, że w związku z tym rozpoczęto proces nakładania na Nikaraguę sankcji.

W wydanym we wtorek oświadczeniu ukraińskie MSZ napisało, że „wyraża stanowczy protest w związku z nielegalną i nieuzgodnioną wizytą ambasador Republiki Nikaragua w Federacji Rosyjskiej pani Alby Azuseny Torres w Autonomicznej Republice Krymu (Ukraina) w celu wręczenia tak zwanemu +Konsulowi Honorowemu Nikaragui w FR z siedzibą w Symferopolu+ Olegowi Bieławiencewowi patentu konsula”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zdaniem MSZ Ukrainy takie działania stanowią naruszenie prawa ukraińskiego i prawa międzynarodowego, w tym kilku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wyznaczenie konsula honorowego na Krymie nazwano krokiem nieważnym i nie rodzącym skutków prawnych w świetle ukraińskiego prawa oraz „otwarcie nieprzyjaznym” wobec Ukrainy. Według strony ukraińskiej Nikaragua „sprzyja agresji Federacji Rosyjskiej i jej próbie aneksji integralnej części terytorium Ukrainy, jaką jest Autonomiczna Republika Krymu i miasto Sewastopol”.

W oświadczeniu przypomniano, że MSZ Ukrainy „wielokrotnie ostrzegało stronę nikaraguańską o niedopuszczalności działań naruszających suwerenność i integralność terytorialną” Ukrainy. Powiadomiono też, że Ukraina rozpoczęła proces nakładania na Nikaraguę sankcji zgodnie ze swoim ustawodawstwem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O wyznaczeniu przez Nikaraguę konsula honorowego na zajętym od 2014 roku przez Rosję Krymie informowaliśmy już w sierpniu br. Wówczas szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba za „szczególnie rażące” uznał to, że konsulem został Oleg Bieławiencew – rosyjski dyplomata, który w marcu 2014 roku został pełnomocnym przedstawicielem prezydenta Rosji na Krymie. Kułeba przypominał, że w 2019 roku sąd w Kijowie zaocznie skazał Bieławiencewa na 13 lat więzienia za zamach na integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy. „Bieławiencew był jednym z aktywnych uczestników próby aneksji Krymu, dlatego powołanie go na stanowisko konsula honorowego jest krokiem szczególnie rażącym i zuchwałym” – mówił ukraiński minister.

Kresy.pl / mfa.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz