W czasie derbowego meczu w ukraińskim mieście Dniepr, kibice jednego z tamtejszych klubów wtargnęli na trybunę rywali i pobili deputowanego Rady Najwyższej i pierwszego dowódcę batalionu ochotniczego Dniepr-1.

W ramach 16 kolejki drugiej ligi Ukrainy spotkały się kluby FK Dniepr i SK Dniepr-1. O ile ten pierwszy to klub z długą tradycją, finalista Ligi Europy w 2015 r, o tyle drugi powstał zaledwie cztery miesiące temu. Został założony przez deputowanego Rady Najwyższej Jurija Bieriozę i byłego piłkarza FK Dniepr i reprezentacji Ukrainy, Romana Zozulę. Powstanie konkurencji nie zostało dobrze przyjęte przez kibiców FK Dniepr, licznych i obejmujących grupy chuligańskie.

Niewielka grupa zwolenników nowego klubu mogła się o tym boleśnie przekonać już w środę, w czasie meczu rozgrywanego na miejscowej „Dniepr-Arenie”. Ich sektor został zaatakowany przez fanatyków FK Dniepr, którzy bijąc rywali, przejęli ich flagi oraz bęben. Ciosów nie oszczędzono też założycielowi SK Dniepr-1, Bieriozie, który zasiadł na sektorze.

O tym, że kibice FK Dniepr z rozmysłem atakowali parlamentarzystę i byłego komendanta batalionu ochotniczego świadczy baner jaki wywiesili na płocie przed swoją trybuną po akcji. Był ona opatrzony napisem: „My złamiemy wam brzozę [nawiązanie do nazwiska Bierioza] i rozwalimy wam Priczał [tak nazywa się strona internetowa nowego klubu]”.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Bierioza to major ukraińskiej armii, który odszedł ze służby w 2003 roku. Działalność polityczną rozpoczął w będącym kontynuacją banderowskiej OUN, Kongresie Ukraińskich Nacjonalistów (KUN). Był szefem jego struktur w ówczesnym obwodzie dniepropietrowskim. Po wybuchu konfliktu z donbaskimi separatystami Bierioza stał się znany jako pierwszy dowódca batalionu ochotniczego Dniepr-1. W listopadzie 2014 r. został wybrany deputowanym ukraińskiego parlamentu z ramienia partii Front Ludowy. Był jednym z trzech ukraińskich parlamentarzystów, którzy wyrażali satysfakcje z powodu ataku islamskich terrorystów w Groznym, 4 grudnia 2014 r.

ua.tribuna.com/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz