Ujawniona cena węgla z USA jest wyższa niż ceny oferowane przez dostawców z Gruzji, Rosji i RPA.

Ukraińska firma „Centrenergo” podpisała wczoraj umowę z amerykańską spółką XCOAL Energy & Resources na zakup 700 tys. ton węgla z USA dla ukraińskich elektrowni. Węgiel ma trafić na Ukrainę do końca roku. Administracja prezydenta Trumpa nazwała umowę ważnym instrumentem osłabiania wpływu Rosji na swoich europejskich sąsiadów. Radość wyraził także główny dyrektor wykonawczy XCoal Ernie Thrasher:

Węgiel z USA zamieni węgiel rosyjskiego pochodzenia w istniejących elektrociepłowniach zabezpieczając bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację – powiedział Thrasher. Jak pisze Ekonomiczna Prawda, dostawy węgla na Ukrainę pozwolą na stworzenie setek miejsc pracy w kopalniach Pensylwanii.

Dyrektor Centrenergo Ołeh Kozemko ujawnił, że pierwsza partia 210 tys. ton węgla została zakupiona za cenę 113 dolarów za tonę. Jak zauważa Ukraińska Prawda, cena ta znacznie przewyższa ceny oferowane przez innych dostawców. Jest ona aż o 16 dolarów wyższa od ceny węgla z gruzińskiej firmy Saknachsziri, która wynosiła 96,9 dolara za tonę. Wiosną tego roku Saknachsziri wygrała przetarg na dostawy węgla w tej cenie na Ukrainę, lecz ukraińskie władze anulowały jego wyniki – pisze Ukraińska Prawda.

Holding DTEK ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa kupuje węgiel do ukraińskiej elektrowni TEC ze swojej kopalni „Obuchowska” w Rosji po cenie 95 dolarów za tonę. Natomiast węgiel z RPA kosztował Ukrainę około 100 dolarów za tonę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gdyby brać pod uwagę ceny futures na węgiel na giełdzie w Rotterdamie, które wynoszą 81-83 dolary za tonę w zależności od miesiąca dostawy, okazałoby się, ze Ukraina przepłaca jeszcze więcej.

Jak pisały Kresy.pl w kwietniu br., według ministra energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Ihora Nasałyka Ukraina musi do końca roku importować 4,7 mln ton węgla na potrzeby energetyki.

Przypomnijmy, że w marcu br. pod naciskiem radykałów Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wprowadziła pełne „czasowe” zawieszenie drogowego i kolejowego ruchu towarowego z terenami separatystycznych republik w Donbasie, blokując tym samym możliwość sprowadzania węgla z tamtejszych kopalń.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina sprowadza z Rosji blisko dwa razy więcej węgla niż z Polski

Kresy.pl / Ekonomiczna Prawda / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz