Organizacja Narodów Zjednoczonych podała w niedzielę dane na temat liczby cywilnych ofiar konfliktu między Kijowem a wspieranymi przez Rosję donbaskimi separatystami.

Według informacji ONZ jaka została zamieszczona na Twitterze, od rozpoczęcia donbaskiego konfliktu w 2014 r., na skutek prowadzonych na wschodzie Ukrainy działań wojennych zginęło ponad 3,3 tys. cywilów. Dodatkowo rany odniosło około 9 tys. mieszkańców regionu. Działania wojenne wywołały też migracje. Tylko samych migrantów przemieszczających się po terytorium Ukrainy jest 1,3 miliona. W ocenie ONZ 3,5 milionów Ukraińców potrzebuje pomocy materialnej z powodu szkód wywołanych przez wojnę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tymczasem minister infrastruktury Ukrainy, Władysław Kirykłyj stwierdził, że Rosja powinna po zakończeniu konfliktu wojennego wypłacić Ukrainie „reparacje”, które spożytkowano by na odbudowę zniszczonego przez wojnę regionu. Kreml zareagował już na sugestię członka ukraińskiego rządu. „Nie zapominajmy kto zaczął wojnę” – agencja informacyjna RIA Nowosti cytuje oświadczenia służby prasowej Kremla. Napisano w nim również, że Rosja „nie jest uczestnikiem tego konfliktu” natomiast „robi co może, aby współpracować w uregulowanie tego problemu”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Tymczasem strony próbują wdrożyć procedurę rozwiązania konfliktu przewidzianą w podpisanych jeszcze w latach 2014-2015 porozumieniach mińskich oraz przez tak zwaną „formułę Steinmeiera”. Wbrew protestom ukraińskich nacjonalistów obie strony przeprowadziły w ostatnich dniach obustronne wycofanie sił z linii kontaktu w rejonie wsi Zołote.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz