Po ogłoszeniu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że stał się on celem spiskowców SBU wszczęło postępowanie w tej sprawie.

„Główny Wydział Śledczy prowadzi postępowanie przedsądowe w ramach sprawy karnej o popełnieniu czynności zmierzających do zagarnięcia władzy państwowej. Postępowanie otwarto zgodnie z punktem 1 paragrafu 109 Kodeksu Karnego Ukrainy – wobec przygotowania przez poszczególnych obywateli Ukrainy i Federacji Rosyjskiej działań w celu zagarnięcia władzy państwowej” – oświadczenie służby specjalnej zacytowała w poniedziałek agencja informacyjna UNIAN.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W ten sposób SBU zareagowała na rewelacje jakie prezydent Zełenski wypowiedział 26 listopada w czasie konferencji prasowej. Stwierdził on, iż posiada informacje, że grupa obywateli Ukrainy i Rosji planowała przeprowadzenie w tej pierwszej zamachu stanu. Przewrót miałby odbyć się 1-2 grudnia z udziałem jednego z najbogatszych ukraińskich oligarchów Rinata Achmetowa. Zełenski uprzedził Achmetowa, że popełni wielki błąd jeśli zwróci się przeciwko państwu.

Na oskarżenia ze strony prezydenta oligarcha odpowiedział w oświadczeniu: „Informacja upubliczniona przez Wołodymyra Zełenskiego o próbach wciągnięcia mnie w jakiś zamach stanu jest absolutnym kłamstwem. Jestem oburzony rozpowszechnianiem tego kłamstwa, bez względu na motywy prezydenta”. Jak dodał – „Jako obywatel Ukrainy, największy inwestor, podatnik i pracodawca w kraju, będę nadal bronić wolnej Ukrainy, wolnej gospodarki, demokracji i wolności słowa”.

Prezydent podjął już jednak działania mogące mieć związek ze sprawą. Jaka podała agencja informacyjna Interfax ze stanowiska zwolniony został przez niego naczelnik Departamentu Kontrwywiadu SBU gen. Ołeksander Rusnak.

unian.net/interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz