Włodarze obwodu żytomierskiego na Ukrainie zamierzają uroczyście obchodzić 110. rocznicę urodzin Stepana Bandery.

Deputowani rady obwodu żytomierskiego (odpowiednik polskiego sejmiku samorządowego) na środkowej Ukrainie podjęli w czwartek decyzję o ogłoszeniu przyszłego roku Rokiem Stepana Bandery. Inicjatywa żytomierskich samorządowców ma związek z przypadającą na 1. stycznia 2019 roku 110. rocznicą urodzin przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak wynika z protokołu głosowania opublikowanego na stronie internetowej rady, uchwała o Roku Bandery została przyjęta jednogłośnie. Głosowało za nią 14 deputowanych Bloku Petra Poroszenki, po 6 deputowanych partii Julii Tymoszenko „Batkiwszczyna” i partii Samopomoc (jej szefem jest mer Lwowa Andrij Sadowy), 5 deputowanych Partii Radykalnej Ołeha Laszki, 4 deputowanych Swobody oraz dwóch z Partii Ludowej. Nie głosowało 18 deputowanych, z tego wszyscy deputowani Bloku Opozycyjnego i partii Ukrop (odpowiednio 6 i 4 deputowanych). Nie głosowało także 4 samorządowców z „Batkiwszczyny”.

Zgodnie z uchwałą ma powstać plan obchodów dnia narodzin Stepana Bandery a także przy opracowywaniu budżetu na 2019 rok zostaną wyasygnowane na ten cel odpowiednie środki finansowe.

Na tej samej sesji deputowani rekomendowali radzie miasta Żytomierz znalezienie w budżecie na przyszły rok środków na wzniesienie w mieście pomnika Stepana Bandery. Decyzja o powstaniu tego pomnika zapadła w czerwcu tego roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że obwód żytomierski jest najliczniej zamieszkanym przez etnicznych Polaków regionem Ukrainy. Według spisu z 2001 roku w obwodzie tym żyło 49 tys. naszych rodaków, stanowiących 3,5% jego mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Władze obwodu żytomierskiego będą wywieszać banderowskie flagi

Kresy.pl / zt.gov.ua / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Duda, Mateuszek, Czaputowycz, Piekło, i reszta banderofili powinni być usatysfakcjonowani – wszak to dzięki ich niezłomnemu wsparciu, stać na to banderowską dzicz. A całe to poparcie za pieniądze polskiego podatnika, zdrajcy pisiate!

  2. Avatar
    zefir :

    To już szczyt banderowskiego bezeceństwa i żytomierskich samorządowców ogłupienia.Na wychodki dla uczniów kasy nie mają-stodoły i krzaki je zastępują,wypłaty nędznych emerytur wstrzymują i nie wypłacają,ludzi dziadostwem i głodem eksterminują,ale kasę na czczenie i pomnikowanie cwela i dupka mają,morderców gloryfikują i tym się podniecają.Antyludzkim szowinizmem w żytomierszczyżnie rozkwitają,tam apolegoci cwela bandery od podniety do onanizmu wpadają i cieszą się,że młócą banderowskiego capa.Cóż powiedzieć-tylko na zdrowie.