Rada miejska Żytomierza zadecydowała o uczczeniu 110 rocznicy urodzin Stepana Bandery. W mieście stanie pomnik poświęcony liderowi zbrodniczej organizacji.

Decyzje o ustawieniu w 2019 roku w Żytomierzu pomnika Bandery miejscowa rada podjęła w poniedziałek. Radni chcą w ten sposób uczcić przypadającą na przyszły rok 110 rocznicę urodzin przywódcy i ideologa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jak poinformowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN, pomnik stanie przy skrzyżowaniu ulic Teatralnej i Wielkiej Berdyczowskiej.

Rzeźbiarze Ołeh Pinczuk i Wołodymyr Szołudku przedstawili na posiedzeniu rady projekt pomnika ku czci wodza antypolskiej organizacji. Pomnik będzie miał postać cokołu na którym znajdzie się rzeźbiona głowa Bandery. Agencja udostępniła grafiki będące wizualizacją przyszłego pomnika.

Żytomierz to jedno z wielu miast Ukrainy, którego władze zdecydowało się na wystawienie pomnika przywódcy organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo ponad 100 tys. kresowych Polaków. W ostatnim okresie władze lokalne wielu ukraińskich miejscowości podjęły decyzję o wywieszaniu przy okazji określonych świąt czerwono-czarnych flag OUN-UPA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obwód żytomierski jest regionem Ukrainy najliczniej zamieszkanym przez etnicznych Polaków. W obwodzie żytomierskim żyje 49 tys. naszych rodaków, stanowiących 3,5% jego ludności.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    greg :

    Im gorzej w tym smierdzacym ludobojstwem, dziadowskim, banderowskim skansenie – tym lepiej. I to powinna byc glowna choc nienaglasniana wykladnia polskiej polityki. Ci degeneraci u koryta powrotu do wspolpracy z FR i menda putinem nie maja. Niech sie taplaja w swoim bandero-nazistowskim g.wnie, az narod przepedzi banderowska swolocz i zechce rzeczywistego zblizenia z Polską. Slyszeli – banderofilskie cwelostwo?! Robic swoje, i żadnej pomocy banderowskim degeneratom, czczicielom bestialskich pogańskich ludobojcow!