Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej skomentował dwudniowe konsultacje pomiędzy prezydentami Polski i Ukrainy w Wiśle.

W piątek w Wiśle zakończyły się dwudniowe konsultacje między prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformowała służba prasowa prezydenta RP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał, że tematem rozmów w Wiśle była sytuacja związana z bezpieczeństwem wokół granic Ukrainy.

„To, co najważniejsze w tych rozmowach, to usłyszenie z pierwszej ręki, jak wygląda sytuacja wokół Ukrainy i w jaki sposób Polska może przyczyniać się do budowy jej bezpieczeństwa” – stwierdził Kumoch dodając, że „bezpieczeństwo Ukrainy jest częścią naszego bezpieczeństwa”.

Rozmawiano też o tym, „jak Polska już wspiera Ukrainę; jak może ją wspierać i przyczyniać się do deeskalacji”.

Urzędnik ocenił, że przyjazd Zełenskiego do Polski na konsultacje właśnie teraz „świadczy o roli naszego kraju w regionalnej polityce bezpieczeństwa”.

Szef BPM zapowiedział kontynuowanie polsko-ukraińskiego dialogu, także na tematy „trudne”, ponieważ „nie można przed nimi uciekać”. Ujawnił, że wkrótce weźmie udział w rozmowach w Kijowie. Wedle jego słów będą także rozmowy w Warszawie i zostanie wznowiona praca Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy.

„Usłyszeliśmy bardzo jasne podziękowania za to, co Polska robi dla Ukrainy, nie ma takiego kraju, który w takim zakresie, jak Polska wspierałby Ukrainę na poziomie dyplomatycznym, ale również materialnym. Ta wizyta podkreśla, jak bliskie są sobie Polska i Ukraina w sytuacji zagrożenia” – uważa Jakub Kumoch.

Informując o oświadczeniu ministra Kumocha ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform napisała, że „U Dudy oświadczono, że bezpieczeństwo Ukrainy jest częścią bezpieczeństwa Polski”.

Przypomnijmy, że przed rozmowami Duda-Zełenski w Wiśle Jakub Kumoch ocenił, że w relacjach Polski i Ukrainy trwa „belle époque”. Duszpasterz Kresowian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nazwał jego słowa „fałszem i policzkiem dla rodzin ofiar ukraińskiego ludobójstwa”.

Jak podawaliśmy, od czwartku w prezydenckiej rezydencji w Wiśle toczyły się konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Wczoraj po południu Zełenski zamieścił parę wpisów, w których relacjonował przebieg rozmów. Wynika z nich, że dotyczyły one nie tylko kwestii bezpieczeństwa w regionie, ale również spraw istotnych z perspektywy interesów gospodarczych Ukrainy.

Rząd Ukrainy domaga się od Polski zwiększenia liczby zezwoleń transportowych dla ukraińskich przewoźników samochodowych ze 160 tys. do 200 tys. rocznie. Z kolei strona polska chce zniesienia trwającej od listopada ub. roku blokady tranzytu kolejowego przez Polskę, którą w ostatnim czasie strona ukraińska zaostrza.

Kresy.pl / prezydent.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz