Polska dostarczyła Ukrainie dodatkowe 5 tys. terminali satelitarnej sieci łączności Starlink. Dodatkowo Warszawa ciągle opłaca Ukrainie abonament na internet dostarczany przez Starlink.
Ukraina otrzymała 5 tys. nowych terminali Starlink, co zwiększa ich łączną liczbę do 29 tys. – poinformował 3 kwietnia minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow.
Nowo dostarczone terminale zostaną rozdysponowane do szpitali, szkół i obiektów infrastruktury krytycznej. Niektóre zostaną również wysłane do obszarów pierwszej linii.
„Z powodu trwającego ostrzału i niszczenia stacji bazowych na terenach wyłączonych z okupacji, konwencjonalna komunikacja jest niedostępna” – powiedział Fiodorow.
W marcu pisaliśmy, że Polska wydała 323 mln zł na zakup 24,5 tys. terminali satelitarnej sieci łączności Starlink oraz opłacenie abonamentu u Elona Muska. Zdecydowaną większość – 19 560, zakupiono w latach 2022-2023, za rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Do końca 2023 r. na zakup terminali Starlink Polska wydała 28,7 mln zł. W 2024 r. na cel ten wydano około 9 mln zł. Miesięczny koszt jednego abonamentu wynosi w przypadku standardowej usługi 528,90 zł brutto, a abonamentu specjalnego – 1 383,75 zł brutto, jak wynika z dokumentów Ministerstwa Cyfryzacji.
Z 5 tys. kupionych przez Polskę Starlinków pod koniec 2024 r., Ukraina odebrała 1584. Większość z tej transzy składowana jest nadal w magazynach w Polsce.
Resort przedstawił również prognozę, ile wyda na infrastrukturę łączności satelitarnej Ukrainy w okresie styczeń-wrzesień bierzącego roku. Ma to kosztować 77,8 mln zł.
Jednocześnie kupowane są także terminale na potrzeby Polski. Dla naszego kraju zakupiono ich około tysiąca, jak wynika z czwartkowej relacji PAP.
Operatorem sieci jest firma Starlink Services LLC, która w całości jest własnością SpaceX, założonej przez Elona Muska.
Przypomnijmy, że Unia Europejska jeszcze w tym roku uruchomi tymczasowy system satelitarny Govsatcom, który opiera się na istniejących europejskich satelitach wojskowych i komercyjnych. Mają one w przyszłości zastąpić na Ukrainie sieć Starlink od firmy SpaceX Elona Muska. Ukraina podała, że w 2024 r. na jej terenie działało ok. 42 tys. terminali Starlink, z czego połowa została sfinansowana przez Polskę.
Temat Starlinków dla Ukrainy stał się ostatnio powodem do ostrej wymiany zdań w mediach społecznościowych między Elonem Muskiem i Radosławem Sikorskim. Szef polskiego MSZ poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji płaci około 50 milionów dolarów rocznie za Starlink dla Ukrainy, a także „jeśli SpaceX okaże się niewiarygodnym dostawcą, będziemy zmuszeni szukać innych dostawców” – powiedział polski minister.
Musk odpowiedział na komentarz polskiego ministra: „Cicho bądź, człowieczku. Płacisz niewielką część kosztów. I nie ma substytutu dla Starlink”. Później także zapewnił, że „bez względu na to, jak bardzo nie zgadzam się z polityką Ukrainy, Starlink nigdy nie wyłączy swoich terminali”.
Kresy.pl/UkrainskaPravda.com.ua































