Zgromadzeni pod ambasadą Rosji w Kijowie domagali się ukarania Władimira Putina za śmierć ukraińskich żołnierzy pod Iłowajskiem.

W środę pod ambasadą Rosji w Kijowie ustawiono 366 białych krzyży upamiętniających żołnierzy poległych 4 lata temu w „kotle” pod Iłowajskiem. Akcja, w której według ukraińskiej agencji Ukrinform wzięło udział kilkuset uczestników, w tym wielu ludzi w wojskowym umundurowaniu, była skierowana przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, któremu obiecywano, że „odpowie za Iłowajsk”.

Na fotografiach opublikowanych przez Ukrinform widać, że na krzyżach umieszczono zdjęcia poległych Ukraińców, a u podstawy krzyży rozlano czerwoną farbę.

Uczestnicy wydarzenia przynieśli kukłę Putina owiniętą we flagi nieuznawanych separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku, którą później spalili. W rękach trzymano transparenty z hasłami „Nie zapomnimy, nie przebaczymy”, „Putin – zabójca” i 'Putin, odpowiesz za Iłowajsk”. Poległych w iłowajskim „kotle” uczczono minutą ciszy.

Organizatorzy zamierzali przekazać rosyjskim dyplomatom list do prezydenta Rosji, w którym domagali się zwolnienia ukraińskich więźniów politycznych. Pracownicy ambasady odmówili jego przyjęcia i doradzili demonstrującym Ukraińcom, by wysłali list pocztą.

Happening pod ambasadą pochwaliła wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Iryna Heraszczenko. „Chłopcy, dziękuję za akcję. Za to, że na plakacie wskazano prawidłowego adresata” – napisała na Facebooku Heraszczenko. Jej zdaniem „Putin i kierownictwo RF powinno odpowiedzieć za Iłowajsk, Łutugino, Debalcewe, za tysiące zabitych i rannych Ukraińców, za dziesiątki zrujnowanych wsi, za zabite dzieci, ludność cywilną i za rozstrzelanych w korytarzach śmierci naszych wojskowych”.

Pod koniec sierpnia 2014 roku oddziały ukraińskich batalionów ochotniczych i ukraińskiej armii zostały otoczone pod Iłowajskiem przez siły separatystów, którzy w kluczowym momencie otrzymali wsparcie regularnych jednostek rosyjskiej armii. Podczas przebijania się z „kotła” zginęło 366 Ukraińców, a 158 zaginęło bez wieści. Setki ukraińskich żołnierzy dostało się do niewoli.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądał ukraiński „zorganizowany odwrót” z Debalcewa

Kresy.pl / Ukrinform / 5.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz