Naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz będzie dzisiaj promował w Kijowie swoją książkę.

W czwartek o godz. 18 czasu lokalnego w Kijowie odbędzie się prezentacja ukraińskiego wydania książki redaktora naczelnego Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza „Testament I Rzeczypospolitej”. – informuje ukraiński portal Istoryczna Prawda (Historyczna Prawda).

Jak podkreślono w zapowiedzi, gazeta kierowana przez Sakiewicza „aktywnie wspierała Ukrainę” podczas Euromajdanu, a jej baner wisiał nawet na choince stojącej w centrum ukraińskiej stolicy. Według ukraińskiego portalu w książce naczelny Gazety Polskiej m.in. przedstawia swoje poglądy „na jagiellońską tradycję, na historię stosunków polsko-ukraińskich oraz ich obecny stan”.

CZYTAJ TAKŻE: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oficjalnie nagrodziła „Gazetę Polską”

Istoryczna Prawda podaje także, że książkę Sakiewicza przetłumaczył ukraiński historyk Bohdan Hud’. Po prezentacji zapowiedziano „okrągły stół”, w którym udział wezmą historycy: Natalia Starczenko i Ołeksandr Ałfiorow z Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Ihor Bihun z Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego a także redaktor Istorycznej Prawdy oraz Iwan Patrylak, dziekan wydziału historii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Szewczenki.

Przypomnijmy, że Patrylak i Bihun są autorami licznych publikacji o OUN-UPA. Patrylak obok szefa Ukraińskiego IPN, Wołodymyra Wjatrowycza, jest jednym z głównym gloryfikatorów OUN-UPA na Ukrainie. W lipcu 2016 roku dziekan kijowskiego uniwersytetu porównał mordowanie Polaków przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej do walki z kolonializmem.

Co do incydentów na Wołyniu. Kiedy algierscy Arabowie rozpoczęli wojnę o niepodległość, masowo zabijali francuskich, białych kolonistów. To samo miało miejsce w innych krajach, które walczyły o niepodległość. W żadnym wypadku w odniesieniu do kolonistów nie kwalifikuje się to jako ludobójstwo – mówił wówczas Patrylak twierdząc, że wszyscy Polacy na terytoriach dzisiejszej Ukrainy byli ludnością napływową, nawet jeśli żyli tam od kilkuset lat.

Bihun, podobnie jak Patrylak, zaprzecza, że zabijanie Polaków było ludobójstwem. Według niego doszło do „masowych etnicznych czystek dokonanych przez obie strony – polskich i ukraińskich nacjonalistów”. Historyk ten, pracujący w neobanderowskim Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego, specjalizuje się w udowadnianiu, że kolaboracja OUN-UPA z III Rzeszą to „radziecki mit”.

Z kolei Bohdan Hud’, który przetłumaczył książkę Sakiewicza na język ukraiński, jest znany z propagowania opracowanej przez banderowców kłamliwej tezy, jakoby rzeź wołyńska była li tylko buntem chłopskim przeciwko „polskim panom”. Według niego planów OUN-UPA co do wymordowania Polaków „nie potwierdzają żadne dokumenty”.

Co ciekawe, w tytule artykułu Istorycznej Prawdy anonsującego promocję książki, Sakiewicz został opisany jako „redaktor naczelny Gazety Wyborczej” (w samym tekście artykułu jest już przedstawiany poprawnie).

CZYTAJ TAKŻE: Polskie MSZ finansuje nacjonalistyczną propagandę na Ukrainie

Kresy.pl / Istoryczna Prawda

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz