Łazik, który w 2022 roku zostanie wysłany na Księżyc przez brytyjską firmę założoną i kierowaną przez Ukraińca, pozostawi na powierzchni tego satelity Ziemi ukraińską flagę.

O tym, że na powierzchni Księżyca pojawi się błękitno-żółta flaga, poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy „Ukroboronprom”, którego spółka-córka „Merydian” dołączyła do projektu reklamowanego jako „pierwsza ukraińska misja na Księżyc” i będzie w swoim laboratorium testować sprzęt, który zostanie wysłany w kosmos w ramach tej misji. „Merydian” wyprodukuje też ultralekkie i wytrzymałe mechaniczne konstrukcje do wyposażenia księżycowego łazika. W wydanym komunikacie Ukroboronprom poinformował też o zamiarze pozostawienia na Księżycu flagi Ukrainy wydrukowanej w 3D z „ukraińskiego tytanu”.

„To dla nas wielki zaszczyt być zespołem, dzięki któremu flaga Ukrainy po raz pierwszy w historii pojawi się na powierzchni Księżyca i który przeprowadzi pierwszą ukraińską misję na satelitę Ziemi” – powiedział Pawło Tanasiuk, założyciel i prezes brytyjskiej firmy Spacebit, która odpowiada za cały projekt.

O „pierwszej ukraińskiej misji na Księżyc” zrobiło się głośno pod koniec sierpnia br. Zamiar jej przeprowadzenia przy współpracy z firmami z całego świata, w tym z Ukrainy, ogłosiła brytyjska firma Spacebit założona i kierowana przez Ukraińca Pawła Tanasiuka.

Głównym celem misji jest dostarczenie na powierzchnię Księżyca łazika ważącego około 1,5 kg, który wykona zdjęcia i zbierze informacje o temperaturze i poziomie promieniowania na powierzchni.

W 2019 roku Spacebit podpisała umowę z amerykańską spółką Astrobotic Technology dotyczącą dostarczenia łazika na Księżyc w 2022 roku. Astrobotic Technology zapewni Spacebit miejsce na pokładzie własnego modułu do lądowania na Księżycu Astrobotic Peregrine, który wyniesie w kosmos amerykańska rakieta Vulcan amerykańskiej firmy United Launch Alliance (ULA) startująca z przylądka Canaveral na Florydzie.

Peregrine zabierze na Księżyc nie tylko sondę Spacebit, ale w sumie ładunki ponad 30 firm, w tym 5 łazików księżycowych.

Peregrine zostanie wystrzelony na Księżyc w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services. Program stworzono dla komercyjnych firm, aby nauczyły się dostarczać na Księżyc sondy, które będą badać jego powierzchnię pod kątem przygotowania do lądowania człowieka w ramach programu księżycowego Artemis.

„Naszym celem jest dotarcie na Księżyc, aby znaleźć obiekty badawcze dla ludzkości. Mamy nadzieję znaleźć tam miejsce o stabilnej temperaturze, w której ludzie mogą przebywać na powierzchni Księżyca” – wyjaśniał Pawło Tanasiuk w 2019 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Chiny opublikowały zdjęcie swojej flagi na Księżycu

Kresy.pl / ukroboronprom.com.ua / epravda.com.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz