Zagrożenie dla Polaków na Ukrainie wzrosło – ostrzega MSZ i wzywa turystów do zachowania szczególnej ostrożności.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało w niedzielę swoją rekomendację dla podróżujących na Ukrainę. Jak napisano, w związku ze wzrostem zagrożenia zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy odwiedzaniu terenów kontrolowanych przez rząd w Kijowie. Wcześniej dla tego obszaru obowiązywała rekomendacja zachowania zwykłej ostrożności w związku ze stabilną sytuacją.

Komunikat MSZ nie precyzuje źródła zwiększonego zagrożenia, jednak niewątpliwie zmiana rekomendacji ma związek z ostrzelaniem z granatnika polskiego autokaru. Przypomnijmy, że do wydarzenia doszło w sobotnią noc 9. grudnia br. około 23.20 na parkingu przy hotelu „Panśka hora” w Sokolnikach k. Lwowa. Według dotychczasowych ustaleń do autokaru stojącego na parkingu podjechał samochód terenowy, z którego wysiadł nieznany mężczyzna i strzelił do polskiego pojazdu z granatnika przeciwpancernego RPG-26. W konsekwencji uszkodzona została karoseria oraz boczne szyby autobusu. Nikt nie został poszkodowany, ponieważ autobus stał pusty. Po oddaniu strzału mężczyzna odjechał. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakwalifikowała atak jako akt terrorystyczny. Zdarzenie natychmiast potępił szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. W sprawie głos zabrało także polskie MSZ z niepokojem odnotowując „kolejne antypolskie zdarzenie” na Ukrainie.

Jak podaje Onet, autokarem podróżowała grupa polskich turystów, w tym samorządowców – m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta oraz zastępca burmistrza Ryk Magdalena Woźniak. Wrócili oni do Polski innym pojazdem w towarzystwie konsula ze Lwowa.

Niezmienione pozostają ostrzeżenia MSZ dla podróżujących na Półwysep Krymski i do obwodów donieckiego i ługańskiego. Z powodu braku możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na ten teren. MSZ wzywa także do nie wybierania się pod żadnym pozorem do obwodów donieckiego i ługańskiego z uwagi na utrzymujące się tam poważne zagrożenie z powodu „operacji antyterrorystycznej”. Osoby tam przebywające są wzywane do natychmiastowego opuszczenia tego terenu.

Ogólna rekomendacja MSZ dla całej Ukrainy wciąż pozostaje na drugim poziomie („Ostrzegamy przed podróżą”) w czterostopniowej skali. Następne są „Nie podróżuj” i „Opuść natychmiast”.

CZYTAJ TAKŻE: Zagrożenie terroryzmem na świecie: Polska na 110. miejscu, Ukraina najgorzej w Europie

Kresy.pl / MSZ / Onet

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Na Krymie jest jurysdykcja rosyjska ,czyli podobna jak w Moskwie ,czy Sankt Petersburgu.Fakt nie ma tam naszej placówki dyplomatycznej,ale czy była jak Krym należał do Ukrainy?