Ukraiński resort obrony zdementował spekulacje o tym, że zamierza zrezygnować z obowiązującego w ukraińskiej armii i policji pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

W wydanym w poniedziałek komunikacie ministerstwo wyjaśniło, że niedawne uchylenie przez ukraiński parlament jednego z regulaminów ukraińskich sił zbrojnych, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”, ma jedynie na celu dostosowanie przepisów do ukraińskiej konstytucji. Jak zapewniono, nowy regulamin zostanie wydany w formie nie ustawy, lecz rozporządzenia ministerstwa obrony. Pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!” ma się znaleźć w nowym dokumencie.

„Odpowiednie rozporządzenie Ministerstwa Obrony Ukrainy zachowa wymagania dotyczące wykonywania wojskowych pozdrowień, a mianowicie powitania +Sława Ukrajini!+ i odpowiedzi +Herojam Sława!+”. – zapewniono w komunikacie.

Jak pisaliśmy, ukraiński parlament przyjął 5 lutego br. ustawę, w myśl której od 1 marca br. przestanie obowiązywać regulamin ukraińskich sił zbrojnych „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny”, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”. Zadanie opracowania nowego regulaminu parlamentarzyści oddali w ręce ministerstwa obrony. W ostatnich dniach niektóre ukraińskie media zaczęły bić na alarm sugerując, że ministerstwo obrony może zmienić obowiązujące pozdrowienie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Sława Ukrajini-herojam sława!” (chwała Ukrainie, chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane na Ukrainie podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku. W październiku 2018 roku stało się ono oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kresy.pl / mil.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz