Do niewoli rosyjskiej miało dostać się dwóch Amerykanów walczących w wojnie rosyjsko-ukraińskiej po stronie Ukrainy. Istnieje obawa, że podzielą los Brytyjczyków i Marokańczyka, których w takiej sytuacji skazano na karę śmierci.

O sprawie jako pierwszy poinformował we wtorek The Telegraph. 39-letni Robert Drueke i 27-letni Andy Huynh mieli dostać się do rosyjskiej niewoli w zeszłym tygodniu podczas kontrataku na północno-wschodnich obrzeżach Charkowa.

„Byliśmy na misji i wszystko poszło nie tak z powodu złych danych wywiadowczych. Powiedziano nam, że miasteczko jest czyste, gdy okazało się, że Rosjanie już je atakują. Przybyli drogą dwoma czołgami T-72 i wieloma BMP3 wraz z około 100 żołnierzami piechoty. Była tam tylko nasza dziesięcioosobowa drużyna” – przekazał The Telegraph niewymieniony z nazwiska towarzysz broni obu Amerykanów.

Drueke i Huynh mieli unieszkodliwić rosyjski czołg granatem, ale ich towarzysze stracili ich z oczu z powodu zadymienia. Ich koledzy przypuszczają, że mogli zostać schwytani po tym, jak stracili przytomność w wyniku eksplozji. Ponadto jeden z rosyjskich kanałów w serwisie Telegram poinformował, że dwóch Amerykanów zostało wziętych do niewoli.

Obaj Amerykanie pochodzą z Alabamy, ale nie jest jasne, czy znali się przed przyjazdem na Ukrainę. Drueke służył w w Iraku, podczas gdy Huynh, były żołnierz piechoty morskiej, nigdy nie brał udziału w podobnej misji.

Departament Stanu oświadczył we wtorek, że wie o doniesieniach o wzięciu obu Amerykanów do niewoli, ale jego rzecznik odmówił komentarza, powołując się kwestie prywatności.

Brytyjska gazeta Daily Mail wyraziła obawę, że Drueke i Huynh mogą podzielić los dwóch Brytyjczyków, Shauna Pinnera i Aidena Aslina, a także Marokańczyka Brahima Saadouna, których sąd samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej skazał w ubiegłym tygodniu na karę śmierci za “działalność najemniczą i popełnianie działań mających na celu przejęcie władzy i obalenie porządku konstytucyjnego DRL”. Trzej mężczyźni brali udział w wojnie po stronie ukraińskiej.

Kresy.pl / dailymail.co.uk / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply