Władze Kanady poinformowały w niedzielę o decyzji o tymczasowym wycofaniu z ambasady w Kijowie części personelu.

Jak podaje agencja Reutera, kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w niedzielę, że tymczasowo wycofa ze swojej ambasady na Ukrainie kanadyjskich pracowników zatrudnionych na mniej istotnych stanowiskach i osoby pozostające na ich utrzymaniu.

„W związku z tym, że nadal ściśle monitorujemy sytuację, naszym najwyższym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i ochrona Kanadyjczyków. Nasi urzędnicy są gotowi zapewnić pomoc konsularną obywatelom Kanady, zgodnie z wymaganiami” – oświadczyło ministerstwo.

MSZ Kanady zaznaczyło, że ambasada tego kraju w Kijowie pozostaje otwarta.

Agencja Interfax podaje, powołując się na komunikat kanadyjskiego rządu, że wraz z częścią personelu z Kijowa tymczasowo wyjadą także członkowie rodzin dyplomatów, którzy jeszcze pozostają na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu kanadyjskie władze zapowiedziały, że wzmocnią personel ambasady w Kijowie ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa, zarządzania konfliktami, reform demokratycznych i usług konsularnych.

We wtorek Ottawa podjęła decyzję o ewakuacji członków rodzin pracowników ambasady Kanady na Ukrainie.

Wcześniej w styczniu podobne działania podjęły władze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Ewakuację motywowano obawami przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił ewakuację zagranicznych dyplomatów z Kijowa jako błąd. „Ukraina to nie Titanic” – mówił w piątek na konferencji prasowej.

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz