W Sewastopolu na zajętym przez Rosję Krymie zatonął pływający dok z wycofaną z eksploatacji łodzią podwodną – dowiedziała się agencja Interfax.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Jak dowiedział się ze swoich źródeł Interfax, zatonął dok PD-16, a znajdowała się w nim łódź podwodna B-380. Zdaniem źródła agencji do zatonięcia doszło z powodu złego stanu technicznego doku.

Według „Nowej Gaziety” dno doku było uszkodzone przez korozję i przeciekało od kilku lat. Wystąpiły także problemy ze zbiornikami balastowymi. „Nastąpił silny przepływ wody, pompy przestały sobie radzić. Załoga walczyła do końca, uruchomiono dodatkowe generatory. Ale kiedy [dok] zaczął się przechylać, kiedy woda zaczęła niekontrolowanie wpływać, załodze nakazano zejść na brzeg” – napisała gazeta powołując się na agencję TASS. W wyniku zatonięcia doku nie było poszkodowanych.

Według naocznych świadków obserwujących incydent z brzegu, dok nie zatonął całkowicie. Jego górna część wystaje kilka metrów ponad powierzchnię wody. Wypłynęła też łódź podwodna, jednak jest przechylona. Nie widać wycieków paliwa. W pobliżu pojawił się holownik, który ogradza to miejsce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ministerstwo Obrony Rosji ani Flota Czarnomorska nie skomentowały zatonięcia doku.

Dok pływający PD-16 powstał w 1938 roku a od 1945 roku znajduje się w Sewastopolu. Naprawiano w nim okręty podwodne, niszczyciele, trałowce i okręty pomocnicze o wyporności do 5 tysięcy ton. Znajdująca się w nim łódź podwodna została zwodowana 1982 roku. Była to jednostka o napędzie diesel-elektrycznym projekt 641B „Som”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Rosjanie musieli przerwać remont swojego jedynego lotniskowca „Admirał Kuzniecow”, ponieważ zatonął pływający dok, w którym odbywał się remont. „Admirała Kuzniecowa” udało się wyciągnąć z tonącego doku. Dok był już przechylony, groziło to zniszczeniem kadłuba okrętu, a także poważnym uszkodzeniem samego doku. Ostatnio remontowany wciąż lotniskowiec zapalił się.

Kresy.pl / Interfax / Nowaja Gazieta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz