Liczba Rosjan, którzy uważają, że należy koniecznie poprawić stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Unii Europejskiej wzrosła z 24 do 36 procent w ciągu ostatniego roku – wynika z sondażu Centrum Lewady. Jednocześnie większość obywateli nadal negatywnie odnosi się do krajów zachodnich.

Socjologowie przypisują to zmęczeniu społeczeństwa zachodnimi sankcjami i rosyjskimi kontrsankcjami.

Sondaż niezależnego od władz Centrum Lewady przeprowadzono w dniach 22-28 listopada br. wśród 1,6 tysiąca respondentów w 52 regionach Federacji Rosyjskiej.

Badania pokazują, że w ciągu ostatniego roku zdecydowanie wzrosła liczba respondentów zaniepokojonych międzynarodową izolacją Rosji. Na pytanie czy należy poprawić stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami zachodnimi, tylko 16 proc. ankietowanych odpowiedziało negatywnie. Większość (43 proc.) wybrała odpowiedź „raczej tak”. Natomiast 36 proc. stwierdziło że jest to „zdecydowanie niezbędne” – to duży wzrost, w ubiegłym roku uważało tak 24 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosjanie uważają, że w ich kraju będzie dobrze za 20 lat

Ze względu na pogarszającą się sytuację ekonomiczną ludzie zaczęli codziennie doświadczać sankcji i kontrsankcji – powiedział dziennikowi „Kommiersant” Lew Gudkow, dyrektor generalny Centrum Lewady. – Niezadowolenie z podwyżek cen, wprowadzenia dodatkowych podatków i akcyzy gromadziło się od dawna, ale było kompensowane kwestią krymską czy kampanią prezydencką. Jednak obecnie ludzie coraz mniej rozumieją sens działania władz i zaczęli bardziej odczuwać strach przed wojną – dodał.

Jednocześnie badania pokazują, że większość Rosjan jest nadal negatywnie nastawiona wobec krajów zachodnich, 57 proc. „źle” i „bardzo źle” odnosi się do Stanów Zjednoczonych, a 49 proc. do krajów Unii Europejskiej.

Kommersant.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz