Sąd Najwyższy Rosji uznał za zgodną z prawem decyzję Centralnej Komisji Wyborczej o odmowie zarejestrowania opozycjonisty Borysa Nadieżdina jako kandydata na prezydenta.

Sąd Najwyższy odrzucił w środę skargę polityka Borysa Nadieżdina na odmowę Centralnej Komisji Wyborczej zarejestrowania go jako kandydata w wyborach prezydenckich, jak zrelacjonowała na swoim portalu RBK. „Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odmówił uwzględnienia mojego zaskarżenia odmowy rejestracji” – Nadieżdin napisał na kanale na Telgramie. Teraz zamierza zaskarżyć samo orzeczenie sądu.

Nadieżdin był wystawiany do wyborów z ramienia partii Inicjatywa Obywatelska, która w 2018 r. na kandydatkę nominowała celebrytkę Ksienię Sobczak. Zgodnie z przepisami, pod swoją kandydaturą Nadieżdin musiał zebrać 100 tys. podpisów.

8 lutego Centralna Komisja Wyborcza Rosji odmówiła zarejestrowania go jako kandydata ze względu na brak wystarczajacej liczby podpisów poparcia rzędu ponad 5 proc. Nadieżdin złożył, co prawda listy sygnowane przez 105 tys. obywateli Rosji, jednak Komisja uznała 9147 podpisów za nieważne.

Nadieżdin zdecydował się złożyć kilka pozwów do Sądu Najwyższego. Pierwsza skarga dotyczyła odmowy rejestracji przez Centralną Komisję Wyborczą, polityk złożył go 16 lutego.

Swoją drugą skargą postanowił zakwestionować wymagania Komisji dotyczące procesu zbierania podpisów pod nominacją jako kandydat. Przepisy wymagają, aby osoby zbierające podpisy były zarejestrowane w regionie zamieszkania podpisującego. Podpisy niezgodne z tą zasadą uważa się za nieważne. Sąd Najwyższy odrzucił już tę skargę.

Trzecia skraga dotyczy kwestionowania formy oświadczenia: zdaniem polityka ponad 5 tysięcy podpisów zostało odrzuconych na podstawie wniosków biegłego ds. pisma ręcznego oraz „ze względu na niewielką rozbieżność” między adresem w paszporcie i zaświadczeniu Ministestwa Spraw Wewnętrznych.

Nadieżdin urodził się w 1963 r. w Taszkencie, w ówczesnej Uzbeckiej SRR. W 1969 r. przeniósł się do miasta Dołgoprudnyj w obwodzie moskiewskim. W 1985 roku ukończył z wyróżnieniem Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, gdzie następnie rozpoczął pracę wykładowcy. W 1993 roku ukończył z wyróżnieniem Moskiewski Instytut Prawa. W 1999 organizował Wydział Prawa Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii, którym kierował do 2016 roku.

Nadieżdin rozpoczął karierę polityczną w Dołgoprudnym w 1988 r. W 1995 r. kandydował na posła Dumy Państwowej, ale nie został wybrany. Był wspołpracownikem i przyjacielem znanego i przebojowego liberała Borysa Niemcowa. Nadieżdin był jego oficjalnym doradcą, gdy ten sprawował funkcję wicepremiera w latach 1997-1998.

W 1999 roku Nadieżdin został wybrany do Dumy Państwowej z bloku Związku Sił Prawicy, założonego przez Niemcowa, i innych polityków liberalnych: Siergieja Kirijenko, Jegora Gajdara, Anatolija Czubajsa. Spośród nich Niemcom został zastrzelony w centrum Moskwy w 2015, zaś Kirijenko jest obecnie pierwszym wiceszefem Administracji Prezydenta i uważany jest za jednego z bardziej wpływowych ludzi Kremla.

W 2000 roku Nadieżdin przedstawił projekt ustawy mający na celu zreformowanie systemu zarządzania regionami Rosji. W 2001 roku zaproponował własną wersję tekstu hymnu Rosji. Wraz z konsolidacją władzy Władimira Putina pole do działalności Nadeiżdina stawało się coraz węższe i w 2004 roku powrócił on do wykładania na uczelni, choć w 2005 r. zdążył się przyłączyć do grupy inicjatywnej planującej wystawienie na prezydenta oligarchę Michaiła Chodorkowskiego, który wkrótce potem znalazł się na celowniku prokuratora i trafił do więzienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2008 roku wstąpił do liberalnej partii “Słuszna sprawa” (Prawoje dieło), ale w 2011 roku pokłócił się z jej liderem Michaiłem Prochorowem. W efekcie Nadieżdin nie znalazł się na liście wyborczej partii w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. W kolejnych latach Nadieżdin współpracował z partiami „Sprawiedliwa Rosja” i „Partią Wzrostu”, a nawet prokremlowską “Jedną Rosją”, jak twierdzi Diełowoj Kwartał.

W 2018 roku brał udział w wyborach na gubernatora obwodu moskiewskiego, w których uzyskał oficjalnie 4,36 proc. głosów, zajmując ostatnie miejsce. Obecnie występuje z ramienia liberalnej Partii Inicjatywa Obywatelska, która w 2018 r. wystawiła jako kandydata na prezydenta celebrytkę i publicystkę Ksienię Sobczak. W 2020 r. wydał oświadczenie, w którym wezwał obywateli do odrzucenia poprawek do konstytucji forsowanych przez obóz władzy.

Po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę na Ukrainę krytykował ją.

Nadieżdin obiecywał swoim zwolennikom przywrócenie bezpośrednich wyborów burmistrzów i zniesienie podwyżki wieku emerytalnego.

Wybory prezydenta Rosji zaplanowano na 15–17 marca 2024 r.

rbc.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply