Niedopuszczenie Aleksieja Nawalnego do startu w wyborach jest wewnętrzną sprawą Rosji – uważa rosyjskie MSZ.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa praw zagranicznych Marija Zacharowa oskarżyła amerykańskie władze o mieszanie się w wybory prezydenckie w Rosji. Zacharowej chodziło o stanowisko amerykańskiego Departamentu Stanu w sprawie zabronienia opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu startu w zaplanowanych na marzec wyborach.

To stanowisko Departamentu Stanu USA, które, jestem pewna, nie będzie jedynym, jest bezpośrednim mieszaniem się tak w proces wyborczy jak i w wewnętrzne sprawy państwa – napisała Zacharowa w środę na Twitterze.

Jak pisze agencja TASS, była to reakcja na wypowiedź rzeczniczki amerykańskiego Departamentu Stanu, która stwierdziła, że amerykańska dyplomacja jest zaniepokojona odmówieniem Nawalnemu prawa startu w zaplanowanych na marzec 2018 roku wyborach. Zacharowa wytknęła także Amerykanom, że „prześladują” rosyjskie media (w tym Russia Today oraz Sputnik) na świecie i inwestują znaczne środki w „przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie”.

Przypomnijmy, że w trakcie zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej Centralna Komisja Wyborcza Rosji poinformowała, że Aleksiej Nawalny nie został zarejestrowany jako kandydat na prezydenta Rosji. Członkowie Komisji stwierdzili, że ich decyzja została podjęta zgodnie z rosyjskim prawem, które zakłada, że osoby skazane na karę pozbawienia wolności za poważne przestępstwa, nie mogą ubiegać się o stanowisko prezydenta Rosji. W lutym antykremlowski polityk został skazany za defraudacje na szkodę skarbu państwa na pięć lat więzienia w zawieszeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Raport amerykańskiego wywiadu: Putin zlecił kampanię ingerencji w wybory prezydenckie w USA

Kresy.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply