Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) wszczęła postępowania przeciwko trzem producentom jaj kurzych podejrzewając, że nielegalnie windują ceny na deficytowy w ostatnich miesiącach produkt.

Na celownik służby trafiły Pticekompleks “Alians”, Pticefabrika “Graczewskaja” i Pticefabrika “Kumskaja” działające w Kraju Stawropolskim, jak podała w środę agencja informacyjna Interfax. “Od września do grudnia 2023 r. spółki pozwoliły na podwyżkę hurtowych cen sprzedaży jaj kurzych średniej wagi w przedziale od 59 proc. do 108 proc.” – można w komunikacie prasowym FAS. Wywołało to podejrzenia jej urzędników.

FAS podała także, że jej oddział w anektowanym obwdzie ługańskim ujawnił podejrzaną w jej rozumieniu podwyżkę cen jaj kurzych przez spółkę AVIS LLC, będącą jedynym producentem jaj w tym regionie. Jak podaje serwis, od października do grudnia 2023 r. firma pozwoliła sobie na podwyżkę hurtowych cen jaj nawet o 30 proc.

Służba przypomniała, że jeśli w ramach rozpatrywania spraw antymonopolowych zostaną stwierdzone naruszenia, przedsiębiorstwom grożą kary pieniężne naliczone od ich obrotów.

Obecnie organy terytorialne FAS rozpatrują sprawy antymonopolowe przeciwko producentom jaj kurzych w 10 regionach: anektowanym obwodzie donieckim, ługańskim i na Krymie, a także w obwodach kirowskim, wołgogradzkim, woroneskim, kemerowskim, iwanowskim, jarosławskim i Kraju Stawropolskim.

W ostatnich miesiącach w Rosji pojawiły się w niektórych miejscowościach problemy z podażą jaj, co doprowadziło do wzrostu ich cen. Rząd próbuje przeciwdziałać tej sytuacji, stymulując ich import, przez wyzerowanie stawki cła importowego na jaja.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply