Rakieta klasy ciężkiej Angara-A5 po raz pierwszy wystartowała w przestrzeń okołoziemską. Było to trzecie podejście do wystrzelenia najnowszego typu rakiety tej klasy.

Jak podała agencja informacyjna TASS, rakieta wystartowała, w czwartek, o godz. 12 czasu moskiewskiego z platformy 1A kosmodromu “Wostocznyj”. Rakieta miała wynieść na orbitę sekcję Orion. Plan został zrealizowany przez. Orion z powodzeniem oddzielił się od ostatniego członu trójstopniowej rakiety. Teraz Orion, dla którego jest to także pierwsze użycie w przestrzeni okołoziemskiej, będzie musiał wystrzelić ładunek testowy na orbitę docelową w ramach testów w locie, podała rosyjska agencja.

Wystrzelenie to było pierwszym startem rakiety rodziny Angara z z kosmodromu Wostocznyj, który jest nowym rosyjskim kosmodromem, Było też szóstym wystrzeleniem kosmicznym Federacji Rosyjskiej od początku roku i drugim w tym roku wystrzeleniem z tego kosmodromu, który został przez Rosjan zbudowany, by uniezależnić się od używania położonego na terytorium Kazachstanu kosmodromu Bajkonur.

Razem z nim rozpoczęły się testy kompleksu rakiet kosmicznych typu Amur, które obejmują zarówno samą rakietę nośną, jak i infrastrukturę kosmodromu.

Początkowo wystrzelenie rakiety Angara-A5 zaplanowano na wtorek, na godzinę 12:00 czasu moskiewskiego, ale dwie minuty przed startem odwołano start. Jak powiedział później reporterom szef Roskosmosu Jurij Borisow, odwołanie było spowodowane awarią układu zwiększania ciśnienia w zbiorniku utleniacza jednostki centralnej, podała TASS.

Rosjanie konstruują obecnie jeszcze cięższą rakietę typu Jenisej.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply