Rosyjska służba weterynaryjna i fitosanitarna Rossielchoznadzor zakazała importu z Polski produktów drobiowych ze względu na rozprzestrzenianie się w naszym kraju ptasiej grypy.

Jak podała w piątek agencja informacyjna Tass powołując się na komunikat Rossielchoznadzoru, nałożono tymczasowe ograniczenia na eksport z Polski do Federacji Rosyjskiej żywego drobiu i jaj wylęgowych, mięsa drobiowego, gotowych wyrobów mięsnych drobiowych oraz wszystkich rodzajów produktów przemysłu drobiowego zawierających produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem towarów poddanych obróbce zapewniającej zniszczenie wirusów ptasiej grypy. Zakazano także przywozu z Polski używanego sprzętu do przetrzymywania, uboju i rozbioru ptaków oraz tranzytu żywych ptaków z Polski przez terytorium Rosji.

Wprowadzenie ograniczeń uzasadniono „pogarszającą się sytuacją epizootyczną w Polsce” związaną z ptasią grypą. Zakaz obowiązuje od 27 listopada.

TASS zauważa, że w rzeczywistości zakaz dotknie tylko dostaw żywych ptaków oraz jaj wylęgowych, ponieważ od sierpnia 2014 roku obowiązuje rosyjskie embargo na żywność z Unii Europejskiej, m.in. na produkty drobiowe.

Wcześniej z powodu ptasiej grypy Rosselchoznadzor zakazał dostaw drobiu z Danii i Wielkiej Brytanii.

W środę Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o wykryciu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w woj. wielkopolskim. W czwartek rozpoczęła się tam akcja wybijania prawie miliona kur. Inspektorzy przystąpili też do kontrolowania pozostałych ferm w okolicy.

Jak podano, jest to 33 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w 2020 roku na terytorium Polski i jednocześnie pierwsze w drugim półroczu bieżącego roku.

W ostatnich tygodniach ogniska ptasiej grypy wykryto m.in. w Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Rosji i Kazachstanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ptasia grypa w Polsce – padły dziesiątki tysięcy ptaków

Kresy.pl / tass.ru / wetgiw.gov.pl / rmf24.pl / polsatnews.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz