Rosyjska służba weterynaryjna i fitosanitarna Rossielchoznadzor zakazała importu z Polski produktów drobiowych ze względu na rozprzestrzenianie się w naszym kraju ptasiej grypy.

Jak podała w piątek agencja informacyjna Tass powołując się na komunikat Rossielchoznadzoru, nałożono tymczasowe ograniczenia na eksport z Polski do Federacji Rosyjskiej żywego drobiu i jaj wylęgowych, mięsa drobiowego, gotowych wyrobów mięsnych drobiowych oraz wszystkich rodzajów produktów przemysłu drobiowego zawierających produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem towarów poddanych obróbce zapewniającej zniszczenie wirusów ptasiej grypy. Zakazano także przywozu z Polski używanego sprzętu do przetrzymywania, uboju i rozbioru ptaków oraz tranzytu żywych ptaków z Polski przez terytorium Rosji.

Wprowadzenie ograniczeń uzasadniono “pogarszającą się sytuacją epizootyczną w Polsce” związaną z ptasią grypą. Zakaz obowiązuje od 27 listopada.

TASS zauważa, że w rzeczywistości zakaz dotknie tylko dostaw żywych ptaków oraz jaj wylęgowych, ponieważ od sierpnia 2014 roku obowiązuje rosyjskie embargo na żywność z Unii Europejskiej, m.in. na produkty drobiowe.

Wcześniej z powodu ptasiej grypy Rosselchoznadzor zakazał dostaw drobiu z Danii i Wielkiej Brytanii.

W środę Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o wykryciu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w woj. wielkopolskim. W czwartek rozpoczęła się tam akcja wybijania prawie miliona kur. Inspektorzy przystąpili też do kontrolowania pozostałych ferm w okolicy.

Jak podano, jest to 33 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w 2020 roku na terytorium Polski i jednocześnie pierwsze w drugim półroczu bieżącego roku.

W ostatnich tygodniach ogniska ptasiej grypy wykryto m.in. w Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Rosji i Kazachstanie.

CZYTAJ TAKŻE: Ptasia grypa w Polsce – padły dziesiątki tysięcy ptaków

Kresy.pl / tass.ru / wetgiw.gov.pl / rmf24.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply