Występując w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostro skrytykował USA za wycofanie się z porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.

Ławrow nie miał wątpliwości, że wycofanie się USA z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego to „atak na fundamentalne zasady bliskowschodniego procesu pokojowego”. Jednocześnie zadeklarował, że Rosja „zrobi wszystko, co możliwe” aby porozumienie zostało utrzymane w mocy.

„Dostrzegamy pragnienie wielu zachodnich krajów, by zachować swój samozwańczy status światowych liderów i spowolnić nieodwracalny, obiektywny proces ustanawiania [ładu] multipolarnego” – słowa Ławrowa cytuje telewizja TVN – „Te mocarstwa nie wahają się wykorzystać wszelkich metod, włącznie z szantażem politycznym, presją ekonomiczną i brutalną siłą”. Szef rosyjskiej dyplomacji krytykował jako „jednostronne” nie tylko amerykańskie posunięcia wobec Iranu, ale też działania Waszyngtonu wobec Syrii i Wenezueli.

W podobnym tonie wypowiadał się na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawiciel Chin. Minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi również opowiedział się za obroną umowy sprawie irańskiego programu atomowego stwierdzając – „Czy powinniśmy starać się podtrzymywać światowy ład, czy też pozwolić mu na erozję i upadek? Odpowiedź Chin jest jasna: Chiny dotrzymają swych obietnic i pozostaną zwolennikiem multilateralizmu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju bieżącego roku USA ogłosiły, że wycofują się z wielostronnego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i przywracają sankcje wobec Iranu, które zaczną obowiązywać w listopadzie. Zawarte w 2015 roku porozumienie zakładało zniesienie sankcji wobec Iranu, w zamian za likwidację przez Irańczyków instalacji wzbogacających uran do poziomu na którym może być on zastosowany militarnie oraz poddanie swojej infrastruktury międzynarodowej kontroli.

tvn24.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz