Władze Rosji zakazały wjazdu na jej terytorium grupie mołdawskich urzędników. To odwet za zakaz transmisji rosyjskich kanałów telewizyjnych w Mołdawii.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w poniedziałek iż wezwało ono ambasadora Mołdawii w Moskwie Liliana Dariusa. “Stronie mołdawskiej przedstawiono zdecydowany protest w związku z trwającymi, motywowanymi politycznie prześladowaniami mediów rosyjskojęzycznych w Mołdawii, w tym blokowaniem dostępu do ich stron internetowych.” – oświadczenie rosyjskiego resortu dyplomacji przytoczyła agencja informacyjna TASS.

„Lillian Darius został poinformowany, że ​​w ramach działania asymetrycznego zamknięto wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej szeregu urzędników Republiki Mołdawii” – można przeczytać w oświadczeniu, w którym nie skonkretyzowano jednak, którzy przedstwiciele władz Mołdawii zostali objęci tego rodzaju sankcjami.

W październiku Służba Informacji i Bezpieczeństwa Mołdawii podjęła decyzję o zablokowaniu ponad dwudziestu rosyjskich serwisów medialnych w republice w ramach celu „walki z dezinformacją”. Ta lista obejmuje główne rosyjskie telewizje: Pierwyj Kanał, NTV, Rossija 1, Mir, RT, REN TV, Zvezda. Już wcześniej 26 lutego 2022 roku Mołdawia zablokowała stronę internetową Sputnik, a od 7 marca transmisję radiową tej stacji, wylicza agencja RIA Nowosti.

Oprócz tego w Mołdawii zawieszono licencje także 12 miejscowych kanałów telewizyjnych.

Już wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zapowiadała, że kroki te nie pozostaną bez odpowiedzi Moskwy.

Po przejęciu stanowiska prezydenta Mołdawii w 2020 r. i zwycięstwie w wyborach parlamentarnych w kolejnym roku przez liberalnym obóz Partii Działania i Solidarności państwo to prowadzi prozachodnią politykę, dążąc do jak najszybszego wstąpienia kraju do Unii Europejskiej.

tass.ru/ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply