Putin pojedzie do Chin

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że osobiście wybierze się do Chin na forum “Pasa i drogi”.

Putin spotkał się w środę z członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i szefem Komisji Spraw Zagranicznych KC Wangiem Yi. Ten przekazał rosyjskiemu przywódcy zaproszenia do swojego kraju.

„Oczywiście z przyjemnością przyjąłem zaproszenie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej do złożenia wizyty w Chinach w październiku tego roku w ramach wydarzenia promującego ideę przewodniczącego [ChRL], który ma już taką międzynarodową markę – „Jeden pas, jedna droga” – słowa Putina zacytowała agencja informacyjna TASS.

Putin podkreślił, że “Jeden pas, jedna droga”, zwany przez Chińczyków “Pasem i drogą”, w pełni odpowiada interesom Rosji i Chin i „integruje nasze pomysły stworzenia dużej przestrzeni eurazjatyckiej”. Jak dodał – „I działamy dość synchronicznie”.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zapowiedział już wcześniej, że wizyta Putina w Chinach jest przygotowywana.

Władimir Putin unikał w ostatnich dwóch latach zagranicznych podróży. W marcu tego roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy, jako podejrzanego o sprawstwo kierownicze zbrodni wojennych na Ukrainie. Egzekwować nakaz powinny państwa będące stroną umów fundujących trybunał.

Niemniej będąca ich sygnatariuszem Republika Południowej Afryki goszcząca niedawno szczyt grupy BRICS, do którego należy Rosją, rozciągnęła immunitet na jego uczestników. Mimo tego Rosja wysłała do Johannesburga tylko ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Natomiast Putin przemawiał do jego uczestników w formacie wideopołączenia.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply