Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o zakazie cenzury ze strony zagranicznych platform internetowych – podała w środę agencja Interfax pisząc, że nowe prawo wymierzone jest w praktyki stosowane przez takie korporacje jak Twitter, Facebook czy YouTube.

Zgodnie z przepisami ustawy Roskomnadzor – rosyjska służba odpowiedzialna za nadzór nad sferą łączności, technologii informacyjnych i masowej komunikacji – będzie mogła blokować w całości lub części serwisy internetowe ograniczające na terytorium Federacji Rosyjskiej istotne informacje ze względu na narodowość, język, pochodzenie, status majątkowy i służbowy, zawód, miejsce zamieszkania i pracy, stosunek do wyznania i/lub w związku z wprowadzonymi przez obce państwa sankcjami politycznymi lub gospodarczymi wobec Rosji lub Rosjan.

Roskomnadzor może też nałożyć blokadę za „dyskryminację materiałów rosyjskich mediów”.

Przy ograniczeniu lub spowolnieniu dostępu zastosowane zostaną techniczne środki przewidziane przepisami ustawy o „suwerennym internecie”.

Blokadę będzie inicjować rosyjska prokuratura generalna w porozumieniu z MSZ. Serwisy, które zostaną uznane za naruszające nowe prawo, zostaną umieszczone na specjalnej liście witryn „zaangażowanych w łamanie podstawowych praw i wolności człowieka oraz praw i wolności obywateli Federacji Rosyjskiej”. Wobec podmiotów z tej listy Roskomnadzor będzie stosował sankcje.

Interfax pisze, że nowe prawo może zostać zastosowane wobec popularnym zachodnim sieciom społecznościowym.

Projekt ustawy został złożony w Dumie Państwowej 19 listopada br. Autorami projektu byli w szczególności przewodniczący komisji ds. polityki informacyjnej Aleksandr Chinsztejn i jego zastępcy. W pierwszym czytaniu ustawa została przyjęta 9 grudnia, a w drugim – 22 grudnia. Rada Federacji zaakceptowała projekt 25 grudnia.

CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada projekt ustawy o wolności słowa w internecie

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz