Na posiedzeniu 13 grudnia izba wyższa rosyjskiego parlamentu – Rada Federacji ogłosi rozpisanie wyborów prezydenckich, twierdzi przewodniczący partii komunistycznej Giennadij Ziuganow.

„Według moich informacji 13 grudnia Rada Federacji oficjalnie ogłosi rozpoczęcie kampanii przed wyborami prezydenckimi” – powiedział dziennikarzom Ziuganow, który od 1990 r. przewodzi Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF). Ziuganow od 1994 r. zasiada w izbie niższej rosyjskiego parlamentu – Dumie Państwowej.

KPRF była w latach 90 XX wieku główną opozycją wobec obozu władzy skupionego wokół ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. Jednak po objęciu i konsolidacji władzy przez Władimira Putina Ziuganow znacznie stępił ostrze krytyki władz i podporządkował się w pewnym zakresie regułom gry politycznej narzuconej przez obecnego przywódcę Rosji.

Cytująca przywódcę komunistów agencja informacyjna TASS przypomniała, iż zgodnie z ordynacją wybory prezydenckie w Federacji Rosyjskiej powinny odbyć się w połowie marca 2024 roku.

Ostateczną decyzję o terminie wyborów Rada Federacji podejmie w grudniu 2023 r., po czym partie polityczne muszą odbyć przedwyborcze kongresy i oficjalnie zgłosić kandydatów.

Wiadomo, że prokremlowska Jedna Rosja zbierze się w tym celu 17 grudnia, a Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej 23 grudnia. Partia Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę już wcześniej ogłosiła zamiar wsparcia obecnego Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, jeśli weźmie on udział w wyborach.

Sam Putin nie wypowiedział się jeszcze czy zamierza rządzić kolejną kadencję.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w bieżącym miesiącu, że przyszły prezydent Rosji powinien być „taki sam” jak Władimir Putin.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply