Kolejnych kilkuset nielegalnych imigrantów przybyło w poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa – podała agencja ANSA, powołując się na lokalne służby. Wśród przybyłych z Libii cudzoziemców były 4 kobiety i 2 nieletnich.

W poniedziałek 573 migrantów przypłynęło na pokładzie kutra na włoską wyspę Lampedusa – podaje agencja ANSA. Jak czytamy, załogi łodzi patrolowych Straży Przybrzeżnej Włoch udzieliły im pomocy na morzu. Wśród przybyłych z Libii imigrantów były 4 kobiety i 2 osoby nieletnie.

Cudzoziemcy pochodzili z Syrii, Bangladeszu, Pakistanu i Etiopii.

Migranci trafili do ośrodka rejestracji na wyspie, który jest całkowicie pusty, ponieważ w ostatnich dniach napływ migrantów na wyspę spadł. Ostatnia łódź z migrantami przypłynęła na Lampedusę 22 listopada.

Do Włoch przypłynęło od początku roku ponad 150 tys. imigrantów, co jest rekordem ostatnich lat.

Lampedusa położona jest na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Tunezją, Maltą i większą włoską wyspą Sycylią i jest pierwszym portem, do którego zawija wielu nielegalnych migrantów chcących przedostać się do Unii Europejskiej. Wyspa ma zwykle nieco ponad 6000 mieszkańców.

Zobacz: Dziennikarka Wyborczej przyznaje, że świadomie kłamała w sprawie kryzysu na granicy

Przeczytaj: Od stycznia do Hiszpanii przybyło ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów. To wzrost o 60 procent

Najwięcej łodzi z imigrantami przypływa w tym roku z Tunezji, a w ubiegłym roku była to Libia.

We wrześniu br. na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen podczas wizyty na wyspie Lampedusa, premier Giorgia Meloni stwierdziła, że blok musi współpracować, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z niekontrolowaną migracją.

Stawką jest tu „przyszłość, której Europa pragnie dla siebie, ponieważ przyszłość Europy zależy od jej zdolności do stawienia czoła poważnym wyzwaniom” – stwierdziła Meloni.

Zobacz także: Burmistrz twierdzi, że włoska Lampedusa „pogrąża się w kryzysie” z powodu napływu tysięcy migrantów

ansa.it / polskieradio24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply