Ministerstwo Finansów Ugandy zadeklarowało zamiar uzyskania pożyczki w wysokości 150 mln dolarów od Exim Bank of China. W ten sposób państwo to zreagowało na odcięcie od kredytów Banku Światowego z powodów ideologicznych.

Propozycję przedstawił w poniedziałek parlamentarnej komisji gospodarki narodowej wiceminister finansów Ugandy, podał w poniedziałek portal African Gazette. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację i rozbudowę sieci telekomunikacyjnej. Działanie rządu afrykańskiego rządu związane jest z zawieszeniem finansowania przez Bank Światowy w sierpniu bieżącego roku, w związku z przyjęciem przez kraj ustawy w sprawie karalności homoseksualizmu.

W Ugandzie akty homoseksualne są karalne. W dodatku uchwalona w marcu przez ugandyjski parlament ustawa wprowadza przestępstwo „homoseksualizmu zaostrzonego”, które zachodzi w przypadkach stosunków seksualnych z udziałem osób zakażonych wirusem HIV, a także nieletnich i innych kategorii osób wrażliwych. Według nowych przepisów tego rodzaju czyn jest zagrożony nawet karą śmierci. Z kolei za „usiłowanie homoseksualizmu” będzie można otrzymać wyrok do 10 lat więzienia.

Ustawa, została podpisana w maju przez prezydenta kraju Yoweriego Musaweniego. Mimo ze strony krytyki władz USA, a także Banku Światowego, znajdującego się pod kontrolą Amerykanów. Ten ostatni zdecydował się na zawieszenie akcji kredytowej wobec afrykańskiego państwa, co wywołało krytyczną reakcję Musaveniego, który stwierdził, że jego kraj prędzej zmniejszy zaciąganie pożyczek zagranicznych niż ugnie się pod naciskami w sprawie ustawy kryminalizującej zachowania homoseksualne.

Wcześniej Uganda pożyczyła od chińskiego banku 200 mln. dol. na budowę rozbudowy międzynarodowego lotniska Entebbe. Uganda negocjuje z chińską instytucją finansową Sinosure także pożyczkę o wartości 5 mld dol. na sfinansowanie rurociągu, którym zamierza eksportować ropę naftową do Tanzanii,

Czytaj także: Ambasador USA atakuje prezydenta Zambii za politykę wymierzoną w LGBT

africangazette.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply