Prezydent Kazachstanu z pierwszą wizytą w Moskwie

Tymczasowy prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew z pierwszą zagraniczną wizytą po zaprzysiężeniu udał się do Rosji.

Tokajew był podejmowany w środę w Moskwie przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Jak informuje oficjalna strona internetowa administracji prezydenta Kazachstanu, moskiewskie rozmowy przebiegały w „otwartej, przyjacielskiej i konstruktywnej atmosferze”. Przywódcy omówili kwestie współpracy dwustronnej, Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego, do którego należą oba państwa, oraz kwestie polityki regionalnej i szersze dotyczące interesów Rosji i Kazachstanu. W komunikacie napisano o rozwoju ich wzajemnych relacji na każdy poziomie, określając je jako „sojusznicze”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podkreślono przy tym, że relacje te są ustalana na zasadach równości i suwerenności obu państw, nieingerencji w wewnętrzne sprawy partnera, poszanowania jego integralności terytorialnej. Oficjalny komunikat mówi też o tym, że współpraca ekonomiczna Kazachstanu i Rosji pomaga im lepiej radzić sobie z wyzwaniami globalizacji.

„Nasze stosunki stale rozwijają się” – powiedział Tokajew cytowany przez agencję Fergana News – „Moje zadanie polega na tym aby zabezpieczyć kontynuację tej strategii. Będę robić wszystko co możliwe by wzmocnić osiągnięty potencjał przyjaźni między naszymi narodami”.

Rosyjski prezydent mówił o zasługach poprzednika Tokajewa, ten zaś przekazał Putinowi pozdrowienia od Nazarbajewa. Putin podkreślił, że oba państwa mają już duże doświadczenie we współpracy dwustronnej wyliczając, że Rosja i Kazachstan podpisały 450 umów międzypaństwowych i międzyrządowych. Wymienił w tym kontekście traktat o dobrosąsiedztwie i sojuszu z 2013 roku, który uznał za „trwały fundament” pozwalający „budować plany dla ruchu naprzód, rozszerzając współpracę w najróżniejszych sferach”. Także w czasie tej wizyty przywódcy Kazachstanu w Moskwie podpisano międzyrządową umowę o zaopatrzeniu w gaz kosmodromu Bajkonur. W zeszłym roku oba państwa podpisały umowę o przedłużeniu jego dzierżawy przez Rosja do 2050 r.

Putin mówił o planach powołania w Kazachstanie nowej rosyjskojęzycznej szkoły i uniwersytetu, a także stworzenia w Ałmaty filii Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki. Tematem rozmów były również kwestie otwarcia centrów obsługi sprzętu wojskowego, budowy w Kazachstanie elektrowni atomowej rosyjskiej konstrukcji oraz budowy nowego kosmodromu Bajterek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

19 marca rezygnację z urzędu prezydenta Kazachstanu złożył pełniący tę funkcję od uzyskania przez Kazachstan niepodległości Nursułtan Nazarbajew. Fotel prezydencki, zgodnie z kazachskim prawem, zajął przewodniczący izby wyższej miejscowego parlamentu. Tokajewa jako swojego następcę wskazał także sam Nazarbajew. Będzie on pełnił obowiązki prezydenta do końca bieżącej kadencji.

akorda.kz/fergana.agency/vesti.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz