Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich uznał, że zakończenie wojny na Ukrainie może dokonać się poprzez negocjacje zwaśnionych stron.

Prezydent ZEA Mohammed bin Zajid an-Nahjan przebywał we wtorek z wizytą w Rosji. Ruszył do Petersburga by spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Po zakończeniu spotkania arabski lider nie ukrywał, że przedmiotem rozmów były nie tylko relacje dwustronne, ale i sytuacja na Ukrainie.

“Omówiliśmy kilka kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym kryzys na Ukrainie oraz znaczenie zaangażowania się w dialog w celu zmniejszenia napięć i osiągnięcia dyplomatycznego rozwiązania” – powiedział szejk an-Nahjan, którego zacytował portal gazety “Arab News”.

Anwar Gargasz, doradca prezydenta ZEA do spraw międzynarodowych, powiedział, że wizyta szejka Mohammeda została zaplanowana w ogólnych ramach stosunków dwustronnych, ale wojna na Ukrainie wymaga pilnych ruchów.

Obaj przywódcy dokonali również przeglądu kwestii regionalnych i międzynarodowych, w tym decyzji OPEC+ – sojuszu producentów ropy naftowej kierowanego przez Arabię ​​Saudyjską i Rosję – o zmniejszeniu produkcji o 2 miliony baryłek dziennie od listopada.

Decyzja OPEC+ została przyjęta nieprzyjaźnie przez prezydenta USA Joe Bidena i innych amerykańskich polityków, ale Putin zaprzeczył we wtorek, że jest ona wymierzona przeciwko czyimkolwiek interesom.

„Nasze działania mają na celu stworzenie stabilności na światowych rynkach energii, tak aby zarówno konsumenci surowców energetycznych, jak i zaangażowani w produkcję, dostawcy na rynki światowe czuli się spokojni, stabilni i pewni… aby podaż i popyt były zbilansowane” – “Arab News” zacytowały rosyjskiego przywódcę.

arabnews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply