Według rosyjskiego państwowego urzędu statystycznego (Rosstatu) w pierwszym kwartale 2019 roku realne dochody Rosjan zmniejszyły się o 2,3 proc. Zdaniem rosyjskich ekonomistów nie da się zrealizować zakładanego przez ministerstwo gospodarki wzrostu dochodów ludności o 1 proc. Zaniepokojenie ujemną dynamiką dochodów Rosjan wyraził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – pisze Kommiersant.

W środę Kommiersant przytoczył opinie ekonomistów, którzy opierając się na danych Rosstatu wątpili w prognozę 1-procentowego wzrostu realnych dochodów Rosjan w tym roku. Rosstat wyliczył, że w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku realne dochody w Rosji zmniejszyły się o 2,3 proc. W ubiegłym roku do kieszeni Rosjan trafiło realnie zaledwie 0,1 proc. więcej, natomiast w latach 2014-2017 następował stały spadek tego wskaźnika – o 10,9 proc. według starej metodologii lub o 8,3 proc. według nowej metodologii Rosstatu.

W czwartek niepomyślne wieści na temat dochodów Rosjan skomentował rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. „Proces ten sam w sobie jest znany, oczywiście powoduje zaniepokojenie, ale jest wdrażany cały zestaw środków mających na celu zaradzenie tej sytuacji” – odpowiedział Pieskow na pytanie Kommiersanta. Według rzecznika Kremla działaniem, które powinno pomóc, są narodowe projekty infrastrukturalne, które jego zdaniem powinny napędzić gospodarkę, a w konsekwencji doprowadzić do wzrostu dochodów. W jego opinii Rosjanie powinni odczuć wzrost dochodów jeszcze w tym roku.

Pieskow wyraził także wątpliwość w pojawiające się statystyki mówiące o tym, że Rosjanom starcza pieniędzy wyłącznie na żywność. Według niego statystyki są czasem „manipulowane” a różne wskaźniki są „korygowane następnego dnia”. W związku z tym rzecznik Kremla zalecił „bardzo ostrożnie” podchodzić do prezentowanych danych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Prawie co czwarty Rosjanin nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej

Kresy.pl / Kommiersant
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz